10 powodów, dla których… warto mieszkać w województwie lubuskim

Planujecie niedługo przeprowadzkę i nie wiecie gdzie w Polsce warto zamieszkać? A może już mieszkacie w województwie Lubuskim i zastanawiacie się czy tu zostać lub gdzie w jego obrębie się przeprowadzić? Wszystkim niezdecydowanym lub mającym wątpliwości postanowiliśmy ułatwić wybór i stworzyć listę 10 powodów, dla których naszym zdaniem naprawdę warto mieszkać w województwie Lubuskim.

Dlaczego warto rozważyć dom lub mieszkanie w Lubuskim?

Województwo Lubuskie to bez wątpienia jeden z ciekawszych regionów naszego kraju, które oferuje naprawdę wiele. Dobrze rozwinięty transport, przyjazne środowisko, wiele miejsc pracy. Wszystko to sprawia, że domy w w lubuskim cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób szukających atrakcyjnego miejsca do życia. Przedstawiamy 10 powodów, dla których warto zainteresować się tutejszymi nieruchomościami lub poszukać w tym rejonie mieszkania na sprzedaż. Lubuskie ma bowiem wiele do zaoferowania…

Transport – kolej i drogi mocną strona województwa

Przede wszystkim, na tym terenie województwa Lubuskiego rozwinięta jest bardzo dobrze komunikacja kolejowa. Zajmuje łączną długość około 1850 km pozwalajana swobodne poruszanie się po województwie, zarówno między większymi jak i mniejszymi miastami. Nie bez znaczenia są też dwie ogólnopolskie linie – łączące Dolny Śląsk ze Szczecinem oraz Warszawę poprzez Poznań z Berlinem.

Również jeśli chodzi o transport drogowy, województwo Lubuskie może pochwalić się sporą siecią dróg krajowych jak i kilkoma łączącymi sąsiadujące z Polską kraje, jak np. droga S3 z Czechami czy autostrada A2 będąca łącznikiem Berlina – poprzez całą Polskę – z Białorusią.

Przemysł i gospodarka – mieszkańcom nie zabraknie pracy

W województwie Lubuskim znajduje się sporo siedzib firm oraz dużych produkcji. Jego znaczne zalesienie sprawia, że dominującą branżą była zawsze produkcja mebli oraz wyrobów z drewna. Zbąszynek, Zbąszyń oraz Babimost mogą pochwalić się zakładami firmy IKEA stanowiącymi największy na świecie kompleks produkcji mebli! Spory rozwój gospodarki nastąpił również w sektorze motoryzacyjnym, produkcji wyrobów z metali oraz budowy maszyn i urządzeń, z produkcją pieców do obróbki cieplnej oraz w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Na uwagę zasługuje również sektor IT, który podbił globalne rynki swoimi rozwiązaniami dla branży kosmicznej oraz operatorów telewizji cyfrowej jak i sektor spożywczy, a w nim produkcja warzyw i owoców czy mięsa indyczego. Ze względu na stosunkowo niewielkie odległości między miastami a fabrykami oraz dobrą komunikację między nimi, na pewno nie zabraknie w tym rejonie pracy!  Z tego powodu wiele osób inwestuje w domy w Zbąszynku i innych mniejszych  miejscowościach regionu.

Wino – odrodzenie tradycji winiarskich>

Kolorytu gospodarczego branży spożywczej dodaje powrót regionu do tradycji winiarskich. Od 2007 roku w ramach Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu, oferowane są w sprzedaży miody i wina w odmianach: Riesling, Pinot noir czy Regent oraz produkty bazujące na winogronach. Ponadto, podczas zwiedzania malowniczych winnic i pasiek, oferowane są degustacje lokalnych win i miodów oraz porady w zakresie produkcji i upraw winnej latorośli..

Turystyka a lokalizacja  – szanse bez zagrozeń

Województwo Lubuskie ze względu na liczne przepiękne krajobrazy leśne, jeziora, rzeki, liczne zabytki oraz winnice ma wiele do zaoferowania dla turystów, co wpływa na jego rozwój oraz generuje nowe miejsca pracy czy możliwości założenia własnego biznesu. Nie mniej jednak ze względu z kolei na swoje położenie i odległość od morza czy gór, nie ściąga ono tabunów turystów, dlatego jaki mieszkańcy czy właściciele nieruchomości w Lubuskim rejonie, możemy ze spokojem sami korzystać z jego dobrodziejstw.

Jeziora – ponad 500 zbiorników wodnych

Ogromna ilość jezior, sprawia, iż Województwo Lubuskie często nazywane jest “Krainą pięciuset jezior”, choć w rzeczywistości jest ich tutaj aż 600! Do najbardziej znanych należy Jezioro Sławskie, zwane również Śląskim Morzem – ze względu na swoją wielkość. Tutejsze jeziora mogą się poszczycić czystą wodą, w związku z czym wykorzystywane są zarówno gospodarczo, jak i rekreacyjnie. Poprzez liczne połączenia wodne tworzą całe kompleksy jeziorne i wraz z licznymi rzekami – przyciągają amatorów spływów kajakowych czy żeglarstwa. To także istny raj dla wędkarzy!

Miasta – dwie średnie aglomeracje….i to wszystko

Województwo Lubuskie nie posiada ogromnych, hałaśliwych, zamieszkałych przez kilkaset tysięcy mieszkańców miast. W zamian za to są dwa – nieco ponad  stutysięczne – Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. Oferują one szeroki wachlarz sklepów oraz usług, jak i edukację od przedszkola aż po szkoły wyższe. Zabytki oraz infrastruktura zachęcają do społecznych aktywności poza własnym domem. Ponadto w województwie lubuskim znajduje się sporo średniej wielkości miast, którym niczego nie brakuje do życia, takich jak Świebodzin, Sulechów, Kostrzyn nad Odrą, Nowa Sól czy Żary.

Tereny leśne – najbardziej zalesione województwo w kraju

Lubuskie to najbardziej zalesione województwo w Polsce! Jego lasy zajmują około 50% terenu tego regionu! Znajdują się tu dwa parki narodowe:

  • Drawieński (zalesiony w aż 85%)
  • Park Narodowy Ujście Warty.

Na przyjezdnych czeka tu bajeczna mozaika mokradeł, łąk i pastwisk. Spotkać tutaj można też rzadkie i chronione gatunki ptaków, takie jak rybitwa czarna, czy wodniczka. To idealne miejsce na odzyskanie łączności z naturą!

Międzyrzecki Rejon Umocniony – coś dla fanów historii

Jest to teren rozciągający się na około 100 km wraz z systemem pozostałości po żelbetonowych umocnieniach, porozrzucanych wśród pól i lasów, wybudowanych przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej. Ciągną się tu kilometrami tzw. “zęby smoka”,  które kiedyś pełniły funkcję zapór przeciwczołgowych. Natomiast podziemia fortyfikacyjne należą do największych na świecie – ich korytarze mają długości 35 km! Znajduje się tu także unikalny rezerwat nietoperzy w którym zimuje około 30 tysięcy osobników tego gatunku. To idealne miejsce dla fanów militariów, przygody i poszukiwań.

Woodstock – Pol’ and Rock festiwal – rozrywka dla pokoleń

Jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, organizowany co roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Odbywa się on w Kostrzynie nad Odrą i trwa zwykle 4- 5 dni. W założeniu impreza jest podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę podczas Finału WOŚP, dlatego jest bezpłatna. Przyciąga ona ludzi z całego świata, zarówno widzów, jak i wykonawców. To ogromne wydarzenie muzyczne i towarzyskie, na które wiele osób – młodych i dorosłych – czeka cały rok!

Bliskość granicy niemieckiej – perspektywa dla firm

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym województwa lubuskiego, gdyż na ichniejszy rynek trafia niemal 70% towarów i usług eksportowanych przez lubuskie firmy. Zapewnia to wzajemną wymianę dóbr i rozwój.

Park Mużakowski oraz Geopark Łuk Mużakowa

Park Mużakowski jest podzielone przez dolinę Nysy na dwie części: niemiecką i polską, połączone przez dwa mosty. Jest to największy park w stylu angielskim na terenie Polski. Zajmuje ponad 700 ha i jest wpisany na listę UNESCO. Geopark to  natomiast miejsce na terenie dawnej kopalni węgla oraz iły. Rozciąga się on poprzez 5 km oszałamiających krajobrazów, nietuzinkowego koloru wody oraz bogactwa geologicznego, również wpisany na listę UNESCO.

Domy i mieszkania na sprzedaż w Lubuskim

W ofercie Habitat House znajdziecie Państwu domy i mieszkania na sprzedaż. Lubuskie to główny obszar naszej działalności inwestycyjnej. To włąśnie tu do Państwa dyspozycji oddajemy nowoczesne szeregowce i domy wolnostojące. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną oferta nieruchomości. Lubuskie jest bez wątpienia miejscem wartym poznania.