szeregowce zbąszynek

Gdzie warto kupować nowe mieszkania? Zbąszynek, Zbąszyń, a może Świebodzin?

Większość ludzi, na pewnym etapie życia szuka swojego miejsca na ziemi. Aby ułatwić ten trudny wybór, postanowiliśmy przyjrzeć się mieszkaniom i domom na sprzedaż w powiecie świebodzińskim. Skupiliśmy się przede wszystkim na mieszkaniach w Świebodzinie, Zbąszyniu i Zbąszynku. To ważniejsze miasta gminne tego powiatu i według nas wspaniałe miejsca na nowe domy. Powiat świebodziński, obfituje w tereny leśne i liczne jeziora, dzięki czemu jest to idealne miejsce dla osób lubiących spędzać swój wolny czas w bliskim kontakcie  z naturą. Przeanalizowaliśmy również alternatywne opcje – domy i mieszkania na sprzedaż w mniejszych wsiach – Szczańcu, Babimoście czy Smardzewie. Gdzie warto kupować nowe mieszkania?

Wymarzone mieszkanie w Zbąszynku

Większość wyżej wymienionych miejscowości wchodzi w skład tzw. Regionu Kozła, czyli 6 sąsiadujących i ściśle współpracujących ze sobą gmin, mających na celu wspólny rozwój gospodarczy, turystyczny jak i kulturowy. Dzięki takiej współpracy okolica ta obfituje w liczne szlaki rowerowe i kajakowe. Nie brakuje tu też licznych, ciekawych wydarzeń rozrywkowych.

Kupno mieszkania to poważna decyzja na lata i nie lada wyzwanie logistyczne. Niezależnie od tego czy mieszkanie ma być nowe czy nie, wiąże się ono z poważnymi dylematami finansowymi, ale również obiektywną analizą naszych potrzeb.  Lub w przypadku mieszkań zakupionych z myślą o ich wynajęciu- analizą atrakcyjności okolicy, pod względem jak największej ilości potencjalnych odbiorców. Naszym zdaniem Zbąszynek to naturalny wybór dla osób chcących uciec od zgiełku dużych miast, ale mogących w łatwy sposób pozostać z nimi w szybkim kontakcie. Dzięki jego lokalizacji, mieszkania w Zbąszynku są tańsze, a my zyskujemy plusy życia w mieście jaki i poza nim, bez większych minusów.

Zbąszyń jako alternatywne miejsce na dom

Alternatywą dla domów w Zbąszynku może stanowić mieszkania w Zbąszyniu. Jest to niewiele większe miasto od Zbąszynka, zamieszkane przez około 7 tysięcy ludzi w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora  Błędno i rzeki Obry.

Infrastruktura w Zbąszyniu – Szkoła, kościół, sklepy

Zbąszyń, tak jak i Zbąszynek, jest siedzibą swojej gminy. Znany jest jako ośrodek rekreacyjno- wypoczynkowy, ze względu na bliskość jeziora i intensywny rozwój sportów wodnych oraz obecność stadionu miejskiego, gdzie rozgrywane są liczne mecze piłkarskie. Posiada plażę miejską, na której znajdziemy pomost czy place zabaw dla najmłodszych, która ożywa w trakcie lata i staje się tutejszym centrum wydarzeń.

Zbąszyń posiada liczne sklepy, kawiarnie i knajpki z pośród których możemy wybrać swoje ulubione. Nie zabrakło tu również rozrywek kulturowych takich jak teatr czy biblioteka. Zabytkami godnymi uwagi są pozostałości zamku oraz kościół barokowy z XVIII wieku, a na zrewitalizowanym rynku wytyczony został zarys dawnego ratusza miejskiego. Do historycznej zabudowy możemy również zaliczyć gmach Dworca PKP.  Dzieci naukę spokojnie mogą tu przyjmować od przedszkola po liceum włącznie.

Bardziej dom niż mieszkanie

W Zbąszyniu spomiędzy mieszkań i domów na sprzedaż dominują zdecydowanie domy lub działki budowlane przeznaczone pod budowę domu. Ze względu na to, Zbąszyń wydaje się być nieco bardziej rozproszony niż w Zbąszynek. Także dla odważnych osób, nie bojących się wyzwań pojawiających się przy budowie i utrzymaniu wolnostojącego domu – Zbąszyń wydaje się dobrym wyborem. To też miejsce dla osób z większym zasobem portfela, gdyż trzeba się liczyć z większymi kosztami, przy większej działce i większej powierzchni mieszkalnej. Jeśli chodzi o mieszkania w Zbąszyniu, dominuje tu rynek wtórny, w starszej zabudowie, głównie pod wynajem.

Zbąszyń czy Zbąszynek?

Wybór między tymi dwoma miejscowościami oddalonymi od siebie o zaledwie około 10 km nie jest już taki trudny, ze względu na bliskość tych miast i łatwość komunikacji między nimi, czy to rowerem, pociągiem lub autem. Główne dylematy będą zatem dotyczyły naszych finansów i jak chcemy mieszkać? Czy ma być to mieszkanie w Zbąszynku czy dom w Zbąszyniu? Czy wolimy mniejsze miasto czy odrobinę większe? Na pewno warto rozejrzeć się samemu- osobiście po każdym z nich i zobaczyć mieszkania czy domy na sprzedaż, które by nas interesowały.

Mieszkanie w Świebodzinie

Dla zwolenników większych miast, w tej okolicy króluje Świebodzin. Zamieszkuje go około 20 tysięcy mieszkańców i znany jest przede wszystkim z charakterystycznej, ogromnej figury Jezusa, która niegdyś była najwyższym posągiem Syna Bożego na świecie.

Świebodzin – Zalety i wady mieszkania w dużym mieście

Zarówno aktywni towarzysko ludzie młodzi, jak i ludzie starsi,mający większe problemy w przemieszczaniu się, będą dużymi zwolennikami życia w większym mieście. Świebodzin wydaje się być miastem “ w sam raz” dla takich osób. Nie jest on ani za duży, ani za mały, a jednak ma wszystko co potrzeba do życia w zasięgu ręki. Niestety ilość mieszkańców i opcji rozrywek, kościołów czy sklepów z których możemy skorzystać powoduje zwiększone odległości do pokonania w obrębie miasta, co wymaga skorzystania z komunikacji miejskiej, taksówki, roweru lub dłuższego spaceru.

Życie miasta skupia się dookoła rynku z zabytkowym Ratuszem, gdzie mamy spory wybór kawiarni czy restauracji pomiędzy urokliwymi uliczkami. O tym czy wolimy mniejsze czy większe miasto musimy zadecydować już sami, zależnie od danego etapu w naszym życiu i naszych upodobań. Nie ma jednoznacznej, dobrej lub złej odpowiedzi na to pytanie, gdyż dla jednych osób duże miasto to tłok, spaliny, ciasna zabudowa, a dla innych to większy wybór i łatwiejszy dostęp do wszelakich usług.

Infrastruktura w Świebodzinie – Szkoła, kościół, sklepy

Świebodzin jak przystało na większe miasto posiada spory wybór szkół podstawowych, dwa licea oraz szkołę specjalną. Do tego na mapie miasta można znaleźć stadion miejski, który pomieści około 3500 kibiców Pogoni Świebodzin, boiska piłkarskie czy basen miejski.  Na zakupy mamy do wyboru poza mniejszymi, lokalnymi sklepikami m.in. Lidla, Biedronkę, Tesco czy Intermarche, a nawet galerię handlową, gdzie można znaleźć też drogerie, sklepy z odzieżą i obuwiem, biżuterią czy RTV i AGD. Istnieją tu zakłady urządzeń termotechnicznych, rozwija się przemysł meblarski, odzieżowy i spożywczy, także jest sporo miejsc pracy. Funkcjonuje tu jeden z najstarszych ośrodków ortopedycznych – Lubuskie Centrum Ortopedii oraz Nowy Szpital w Świebodzinie. Na mapie znajdziemy tu sporo zabytków, poza największa atrakcją- figurą Jezusa. Na spacery można wybrać się do parku miejskiego.

Świebodzin – bardziej mieszkanie niż dom

Jak w większości większych miast, tu także dominuje zabudowa osiedlowa, co oznacza, iż rynek nieruchomości obfituje głównie w mieszkania na sprzedaż i wynajem w Świebodzinie. Nie mniej jednak nie zabrakło też tu osiedli domów wolnostojących na sprzedaż, choć mieszkanie w domu w mieście chyba mija się z głównym celem posiadania swojego domu.

Alternatywne miejsca na dom w okolicy

Dla osób spragnionych ciszy i spokoju przygotowaliśmy pokrótce trzy według nas najciekawsze opcje do życia w powiecie świebodzińskim.

Szczaniec

Malutka wieś położona nad rzeką Gniła Obra, zamieszkała przez około 1500 tysiąca osób, będąca siedzibą gminy. Znajduje się ona w odległości około 15 – 20 km od Świebodzina, czy Zbąszynka, do których można się dostać, poza autem, pociągiem. Dzieci mogą się tu uczyć od przedszkola do szkoły podstawowej, a na zakupy mamy do wyboru 3-4 większe sklepy. W najbliższym sąsiedztwie zabytkowego Pałacu znajduje się przepiękny park krajobrazowy, idealny na weekendowe spacery.

Babimost

Jest to miasto z około 4 tysiącami mieszkańców, znane najbardziej z mieszczącego się tuż obok- nowoczesnego, małego pasażerskiego lotniska. Oczywiście dojeżdżają tu pociągi, doskonale skomunikowane z większymi miastami powiatu świebodzińskiego – chociazby dlatego warto sprawdzić tutejsze domy i mieszkania na sprzedaż. Babimost i okolice to wymarzone tereny do uprawiania sportów wodnych, jak również wędkarstwa. Wody są tu bardzo czyste i bogate w różne gatunki ryb. 6km od Babimostu, położone jest śliczne jezioro Linie ze wspaniałą plażą z kąpieliskiem, polem namiotowym i ośrodkiem wypoczynkowym.

Smardzewo

Malutka wieś położona na południe od Szczańca, w pobliżu drogi między Babimostem a Świebodzinem., skupiona przede wszystkim wzdłuż głównej drogi. Niestety nie dojeżdża tu pociąg, choć na szczęście do większych miast można dostać się dzięki autobusom PKS. Posiada raptem jeden kościółek i jedną szkołę podstawową.

Podsumowanie – czy warto kupować domy w powiecie świebodzińskim?

Powiat świebodziński to doskonałe miejsce do mieszkania dla ludzi aktywnych oraz dla ludzi lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z naturą. Obfituje on przede wszystkim w liczne tereny leśne, w których wytyczonych jest masa ścieżek pieszych i rowerowych. Na jego terenie znajdziemy masę czystych jezior, stawów i rzek ze szlakami kajakowymi, plażami oraz wytyczonymi miejscami do wędkowania. Dzięki współpracy większości gmin w tzw. Regionie Kozła, zarówno turystyka, kultura i rozrywka, jak i transport publiczny są tutaj bardzo dobrze zadbane i ulegają ciągłemu rozwojowi.

Małe czy duże miasto do mieszkania?

W powiecie świebodzińskim naprawdę jedyne, naprawdę duże miasto to Świebodzin, reszta to mniejsze miasta i miasteczka, które przypadną nam bardziej lub mniej do gustu, zależnie zapewne od ich lokalizacji i dopasowania się do naszego stylu życia. W dzisiejszych czasach, przy sprawnej komunikacji publicznej między miastami oraz przy powszechności i łatwemu dostępowi do aut, odległość już nie stanowi tak ważnego elementu decyzji o naszym miejscu zamieszkania jak kiedyś. Dlatego na pewno warto przemyśleć zamieszkanie w mniejszych, spokojniejszych miastach, gdzie do najbliższego sklepu, szkoły czy lekarza możemy udać się pieszo lub dzieli nas od nich raptem 5 minut drogi autem. Bo skoro w małych miejscowościach znajdziemy wszystko czego nam potrzeba do życia, to może warto mieć bliski dostęp do szlaków rowerowych i  kajakowych.

Dom czy mieszkanie?

Odwieczny dylemat każdej osoby stojącej przed wyborem swojego miejsca na ziemi. Może dlatego warto poważnie rozważyć opcję mieszkania w zabudowie szeregowej? Jest to super propozycja dla wszystkich niezdecydowanych osób między tradycyjnym mieszkaniem a wolnostojącym domem, dla wszystkich zaczynajacych przygodę ze “swoimi czterema kątami”. To doskonała propozycja dla wszystkich, których ograniczają koszty, przerażają tłumy w blokach, a jednocześnie nie chcą się znać na “wszystkim”- począwszy od ocieplenia domu, wyboru dachu- po rozkład rurek gazu. Same plusy! Mała ilość sąsiadów, oddzielne wejście, często ze swoim ogródkiem lub balkonem, gdzie można odpocząć na hamaku czy leżaku w prywatnym zaciszu. Przy okazji większość decyzji dotyczących budowy, podejmuje deweloper.  Choć bardzo często możemy mieć wpływ na pewne sprawy, np. dotyczących rozmieszczenia pokoi czy ustawienia prysznica.

Świebodzin, Zbąszyń czy Zbąszynek?

Zastanawiając się nad odpowiedzią na to pytanie, warto zastanowić się co jest dla nas najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o własnym mieszkaniu czy domu. Nie mniej jednak, gdybyśmy mieli wypośrodkować wszystkie za i przeciw, prawdopodobnie większość z nas wybrałaby Zbąszynek. Nie jest to ani duże miasto, ani mała wieś. Pozostawia ono nam wybór sklepów w których można zrobić zakupy, jak i szkół do których chcemy wysłać nasze pociechy. Wszędzie jest blisko, i do większego Świebodzina czy pobliskiego Zbąszynia. W obrębie miasta nie potrzebujemy auta do przemieszczania się,a w najbliższym sąsiedztwie mamy szlaki pieszo- rowerowe oraz piękne jeziora. Mieszkanie w Zbąszynku to musi być prawdziwa przygoda!