Slide Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 7 otodom Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 8

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Jak Zabezpieczyć Instalację Fotowoltaiczną? zdjęcie nr 9

Ostatnimi czasy zaobserwować można wzmożnony trend montażu fotowoltaiki w budownictwie. Jednak należy pamiętać, że każda instalacja fotowoltaiczna narażona jest na ryzyko wystąpienia różnego typu awarii. Nawet najmniejsze uszkodzenie panelu może skutkować zakłóceniem pracy całego systemu, powodując straty. Biorąc pod uwagę koszt instalacji oraz czas zwrotu inwestycji, warto pomyśleć nad zabezpieczeniem fotowoltaiki. Czym się kierować podczas doboru zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej i co tak naprawdę zabezpieczyć? Wyjaśniamy poniżej. 

Podstawowe wymogi zabezpieczenia fotowoltaiki

Zastanawiając się nad doborem zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej, należy przede wszystkim sięgnąć do zapisów w prawie, ustalonych norm oraz ogólnodostępnego dokumentu definiującego dobre praktyki w branży fotowoltaicznej opublikowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.  Duże znaczenie ma tu też dobór odpowiednich, dobrych jakościowo komponentów. Instalacja fotowoltaiczna jest czymś na lata, więc zdecydowanie nie warto na niej oszczędzać. Inwestując w tańsze, gorszej jakości komponenty narażamy się tak naprawdę na dodatkowe straty. Słabej jakości rozwiązania mogą przysporzyć sporo problemów i  w ostateczności, i tak już długi czas zwrotu inwestycji, wydłuży się jeszcze bardziej lub nawet nigdy nie zwróci.  Decydując się na montaż fotowoltaiki, wybierajmy sprawdzone źródła i polegajmy przede wszystkim na wiedzy eksperckiej.

Dobór zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej

Żeby dobrze dobrać zabezpieczenie fotowoltaiki, należy najpierw zdefiniować, jakie są główne przyczyny jej uszkodzeń. Wszelkiego typu pojawiające się awarie i uszkodzenia można podzielić przede wszystkim na wewnętrzne (wada fabryczna, błędy przy projektowaniu) oraz zewnętrzne (pogoda, osoby trzecie). Najczęściej pojawiające się przyczyny to między innymi:

  • czynniki atmosferyczne, np. wichury, burze
  • zniszczenia przez osoby trzecie,
  • ukryte wady konstrukcyjne elementów instalacji,
  • zakłócenia w pracy sieci elektrycznej,
  • błędy powstałe podczas projektowania i budowania systemu.

Każda z wyżej wspomnianych przyczyn może prowadzić do powstania przepięcia lub zwarcia, co w konsekwencji może spowodować uszkodzenie instalacji fotowoltaicznej oraz, w skrajnych przypadkach, również sprzętów domowych podpiętych do sieci. Aby uniknąć niechcianych uszkodzeń należy, już na etapie projektowania instalacji, pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu fotowoltaiki.

Podstawowe zabezpieczenie fotowoltaiki

Najważniejszym zabezpieczeniem, jakie powinna posiadać instalacja fotowoltaiczna, jest instalacja odgromowa wraz z podłączeniem do uziemienia. Po stronie instalacji PV należy zamontować specjalne bezpieczniki oraz ograniczniki przepięć. Dodatkowo instalację można wyposażyć w optymalizatory mocy, które na wypadek niechcianego przepięcia, zniwelują niechciane skoki mocy.

Po stronie AC, tam, gdzie mamy do czynienia z prądem przemiennym, sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku zabezpieczenia instalacji PV. Falowniki należy również wyposażyć w ograniczniki przepięć oraz bezpieczniki, które zostaną wmontowane w układ tablicy rozdzielczej.

Instalację PV, szczególnie taką znajdującą się na dachu domu, powinno zabezpieczyć się przed ewentualnym bezpośrednim uderzeniem pioruna za pomocą układu zwodów, które tworzą specjalną strefę ochronną. Są takich rozmiarów, że całość urządzeń wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej, mieści się akurat wewnątrz strefy ochronnej.

Dobór zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest, jak widać, od wielu czynników. Niektóre z nich związane są nie tylko z samą instalacją, ale również z budynkiem i jego położeniem. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać przy instalacji fotowoltaiki, jest minimalizacja ryzyka powstania i rozprzestrzenienia się pożaru. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, inwestycja w dobrej jakości instalację fotowoltaiczną i sprawdzonych specjalistów to inwestycja nie tylko w odnawialne źródła energii, ale również w bezpieczeństwo.