Slide Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 7 otodom Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 8

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne? zdjęcie nr 9

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej to niewątpliwa zaleta zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala na spore oszczędności dla domowego budżetu, jak i naszej planety. Jeśli masz już panele fotowoltaiczna na swojej posesji, to warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. 

Czy należy czyścić fotowoltaikę?

Odpowiedź jest bardzo prosta – tak! Brud i osad zalegający na instalacji PV może obniżyć jej wydajność nawet o 15-20%. Związane jest to z tak zwanym efektem zaciemnienia. W internecie możemy spotkać się wieloma opiniami, że mycie domowej fotowoltaiki nie jest konieczne – ponieważ „umyje” ją deszcz i topniejący śnieg – nic bardziej mylnego! W dobie dzisiejszego zanieczyszczenia środowiska i widocznych gołym okiem takich zjawisk jak smog, sami możemy wyciągnąć wnioski, że zostawia on widoczne ślady w postaci osadu. Dlatego regularne mycie paneli fotowoltaicznych jest koniecznością. Co do kwestii czyszczenia paneli fotowoltaicznych zgodni są również sami producenci i instalatorzy – należy robić to systematycznie, aby zapewnić dłuższą żywotność instalacji fotowoltaicznych i zmniejszyć ryzyko konieczności wymiany paneli lub ich naprawy. Czyste panele słoneczne wyglądają również bardziej estetycznie, szczególnie te, które zamontowane są na elewacji czy gruncie – a zatem bardziej widoczne dla oka.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne w domu?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych może być sporym wyzwaniem. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu zadbać o konserwację fotowoltaiki – ze względu na brak czasu, potrzebnego sprzętu czy trudności z dostaniem się do instalacji (jeśli na przykład założona jest ona na dachu naszego domu), takie zadanie należy powierzyć firmie, która specjalizuje się w tego typu usługach. Dodatkowo przy montażu paneli w większości przypadków otrzymujemy roczną gwarancję, która obejmuje również czyszczenie modułów PV. Jeśli jednak ten okres się skończył, a my chcemy podjąć się zadania umycia naszej instalacji fotowoltaicznej samemu, jest to jak najbladziej możliwe. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Przede wszystkim z modułami PV należy obchodzić się bardzo delikatnie. Musimy również zadbać o nasze bezpieczeństwo – szczególnie, jeśli instalacja znajduje się na dachu budynku. Istotna jest również pora dnia, kiedy będziemy czyścić panele fotowoltaiczne – optymalny czas to wczesny poranek lub późne popołudnie. Nie myjemy paneli, kiedy są rozgrzane!

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Do mycia możemy wykorzystać miękką gąbkę lub ścierkę. Szorstkie narzędzia mogą doprowadzić do porysowania paneli. Ewentualne resztki śniegu należy usunąć przy użyciu delikatnej szczotki lub płaskiego mopa. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z pomocy myjki ciśnieniowej, ponieważ możemy w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia instalacji i jej rozszczelnienia. Do umycia wystarczy woda – koniecznie destylowana! Zwykła, twarda woda z kranu może zostawić na panelach osad, czego chcemy uniknąć. W przypadku mocnych zabrudzeń zastosuj małą ilość płynu do mycia szyb z octem winnym lub specjalistyczny środek do czyszczenia fotowoltaiki. Po skończeniu przemyj panele samą wodą (destylowaną).

Kiedy należy umyć panele fotowoltaiczne?

Wtedy, gdy są widocznie brudne z osadu czy pyłu (nie częściej jednak niż cztery razy do roku). Zrób to również wtedy, gdy widzisz punktowe zabrudzenia (np. ptasie odchody). Punktowe silne zabrudzenia mogą mieć wpływ na wydajność panelu. Oprócz tego standardowo zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych dwa razy do roku. Pierwsze wiosną, aby pozbyć się osadów i zabrudzeń zgromadzonych tam podczas jesiennych i zimowych opadów deszczu i śniegu. Drugie mycie należy przeprowadzić jesienią. Wtedy będziemy mogli pozbyć się wiosennych i letnich pyłków, jak również gałęzi i liści, które mogły się tam nagromadzić w tym czasie. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, czy w mieście – twoja instalacja fotowoltaiczna jest narażona na zabrudzenia i osadzanie się wszelkiego rodzaju pyłu i brudu. Jej regularna konserwacja i mycie wpłynie korzystnie na jej dłuższe, bezproblemowe działanie.