Slide Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 4 otodom

Slide Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 7 otodom Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 8

Operat szacunkowy – co to takiego?

Operat Szacunkowy - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 9

Operat szacunkowy nieruchomości – prędzej czy później z tym tajemniczo brzmiącym pojęciem spotka się każdy z nas. W tym wpisie blogowym postanowiliśmy przybliżyć Państwu tematykę związaną z wyceną nieruchomości. Odpowiemy na pytania: Czym jest operat? Jakie jest jego zastosowanie? Kto go wykonuje?

Czym jest operat szacunkowy?

W świecie finansów istnieje wiele pojęć, które warto przyswoić. Operat szacunkowy bez wątpienia jest jednym z nich. Cytując Wikipedię: “Operat to autorska opinia rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości w postaci dokumentu urzędowego w formie pisemnej. Operat zawiera najważniejsze informacje dotyczące wyceny nieruchomości w tym wskazanie podstaw prawnych i uwarunkowań dokonanych czynności, rozwiązań merytorycznych, przedstawienia sposobu wyliczeń, wyniku końcowego”.

Jakie jest zastosowanie operatu szacunkowego – do czego jest nam potrzebny?

Ten specyficzny dokument przygotowuje się w sytuacji specjalnej – tylko wtedy jeżeli potrzebujemy poznać wartość danej nieruchomości. Najczęściej operat nieruchomości jest nam potrzebny w przypadku:

• transakcji nabycia lub sprzedaży nieruchomości
• transakcji zamiany nieruchomości
• przy ustalaniu wartości wysokości podatku od nieruchomości
• przy ustalaniu opłat za wieczyste użytkowanie
• w procesie egzekucji komorniczej
• przy podziale majątku w postępowaniu sądowym
• w momencie starania się o kredyt jeżeli mieszkanie ma być formą zabezpieczenia

Kto jest uprawniony do wykonania wyceny nieruchomości?

Niezależnie od tego czy operat wykonywany jest przez bank czy kredytobiorcę lub osobę, która potrzebuje zaświadczenia co do wyceny nieruchomości – możemy go zawsze wykonać na własne żądanie przez wskazanego rzeczoznawcę majątkowego. Warto podkreślić, że praktyka pokazuje, że lepiej jest znaleźć rzeczoznawcę na własną rękę. Przepisy w tym przypadku nie komplikują nam tutaj wyboru rzeczoznawcy, ale warto pamiętać o tym, aby powiadomić go wcześniej w jakim celu jest nam potrzebny operat.

Jakie są zalety wyceny nieruchomości?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że profesjonalnie przygotowany operat nieruchomości można wykorzystać na co najmniej dwa sposoby. Jeżeli rzeczoznawca wyceni nieruchomość wyżej niż wynosi cena transakcyjna, możemy uzyskać dodatkowe środki na wykończenie lokalu. Na drugim biegunie – jeżeli rzeczoznawca wyceni nieruchomość niżej od ceny transakcyjnej mamy możliwość negocjowania ceny lokalu z deweloperem.

Warto pamiętać o tym, że praktyka wskazuje na pewną pułapkę kiedy operat wykonuje bank. Niestety część banków poleca swoich rzeczoznawców, którzy wykonują dla nich usługi “taśmowo”. Taki rzeczoznawca może zaniżać wartość nieruchomości w przypadku kiedy będzie ona zabezpieczeniem. Ponadto bank często nie daje pełnego wglądu do operatu, który przygotowuje za własne pieniądze. Lepiej więc zainwestować te 400-800 zł i wykonać operat nieruchomości na własną rękę.