Slide Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 7 otodom Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 8

Mieszkanie jako inwestycja – jak zarabiać na nieruchomości?

Mieszkanie Jako Inwestycja - Jak Wykorzystać Potencjał Nieruchomości? zdjęcie nr 9

Nie ma bezpieczniejszego sposobu oszczędzania niż inwestowanie w nieruchomości. No może poza obligacjami skarbu Państwa, ale umówmy się, że to coś zupełnie innego. Zarabiać na mieszkaniach możemy na wiele opcji jednak mają one zazwyczaj charakter długofalowy lub krótkoterminowy. W tym artykule omówimy pokrótce kilka najciekawszych metod. Zaczynamy!

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Nieruchomości nie tracą na wartości. Wystarczy zobaczyć nawet poprzez pryzmat naszego kraju i miast wojewódzkich jak kształtowały się ceny nieruchomości 5, 10 czy 15 lat temu. W niektórych miastach szybko rozwijających się cena za metr kwadratowy wzrosła o 300 czy 400%. Jak pokazuje obecna sytuacja kryzysowa z Covid 19,ceny nieruchomości wcale nie tanieją, a popyt na nie tylko okresowo jest mniejszy. Rosnące koszty życia, usług, pracy, ziemi i szalejąca inflacja to mieszanka hybrydowa, która jest gwarancją aprecjacji wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej.

Jakie są sposoby inwestowania w nieruchomości?

Generalnie sposoby inwestowania w nieruchomości możemy podzielić na długofalowe i krótkoterminowe. Ten podział ma zasadniczy wpływ na stopę zwrotu z inwestycji czyli tzw. ROI. Wiadomo, że kupując tanie mieszkanie i sprzedając je w krótkoterminowej perspektywie jesteśmy w stanie zarobić mniej, ale w stosunkowo szybkim okresie czasu. Znalezienie nieruchomości na której zarobimy poprzez sprzedaż nie jest wcale takie proste.

Najem i podnajem nieruchomości

Jeżeli chodzi o długofalowy zwrot z inwestycji w mieszkanie to do wyboru mamy zazwyczaj dwie opcje: najem lub podnajem. Roczna stopa zwrotu z najmowanego mieszkania waha się w przedziale od 7-10% w zależności od tego jak atrakcyjna jest lokalizacja naszego mieszkania. Podnajem wiąże się z mniejszą perspektywą zysku, ale wcale nie musimy tutaj inwestować swojego kapitału finansowego – wystarczy dobrze kombinować. Najlepszą inwestycją w chwili obecnej na rynku mieszkań pod najem są kawalerki i mieszkania o powierzchni do 50 m kwadratowych w układzie salon z aneksem i sypialnią. Warto pamiętać także, że najem może mieć także charakter krótkoterminowy – zwłaszcza w kurortach turystycznych, co wiąże się z korzyściami podatkowymi (optymalizacja podatkowa, VAT, amortyzacja nieruchomości).

Flipowanie na nieruchomościach

Jest jeszcze trzecia forma inwestowania w nieruchomości – coraz popularniejsza w Polsce. Mamy tutaj na myśli flipowanie na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Jest to opcja hybrydowa, ponieważ strategia ta polega na zakupie atrakcyjnych cenowo nieruchomości, wyremontowaniu ich lub sprzedaży poprzez cesję i sprzedaży ewentualnie najmie. Flipowanie na nieruchomościach wymaga opracowania strategii biznesowej, doskonałej znajomości rynku, a także wyczucia. Fliperzy inwestują w nieruchomości często narażając jedynie 10% własnego kapitału (poprzez tzw.system 10/90).