Rodzaje nieruchomości, w które warto inwestować

W jakiego typu nieruchomości opłaca się zainwestować?

Choć żyjemy w dobie COVID-19 nie ma się co łudzić – ceny nieruchomości w długofalowej perspektywie z pewnością nie spadną. Popyt na mieszkania był, jest i będzie – coraz większy. Dlaczego? Inwestowanie kapitału w nieruchomości to bezpieczny i sprawdzony biznes, z wielu powodów. Możemy optymalizować podatki, wynajmować mieszkanie, a także zarobić na tzw. aprecjacji wartości. Czego chcieć więcej? Pozostaje jedynie pytanie: jakie nieruchomości dają nam największy zysk? Omówimy niektóre z nich w tym artykule.

Sposoby na inwestowanie w nieruchomości

Na nieruchomościach można zarabiać na wiele sposobów. Część z nas na hasło: zarabiaj na nieruchomościach ma przed oczami ich najem. To błędna perspektywa, ponieważ w ostatnich latach inwestorzy znaleźli zdecydowanie więcej rozwiązań, przede wszystkim krótkoterminowych. Współcześnie możemy zarabiać na nieruchomościach nie tylko poprzez najem czy podnajem, ale także flipowanie na rynku pierwotnym i wtórnym, a także inwestycje w lokale użytkowe z najemcą, bądź w kurorty turystyczne. Dodatkowo najem czy podnajem możemy podzielić ze względu na powierzchnię na inwestycję w mikro apartamenty, condohotel czy kawalerki. Możliwości jest naprawdę wiele, a tak de facto ogranicza nas jedynie nasza kreatywność. Lokowanie kapitału w sektor nieruchomości daje nam niesamowite możliwości!

Najem i podnajem

W przypadku najmu i podnajmu nieruchomości warto posiłkować się analizą rynku w Polsce. Trendy z ostatnich lat wyraźnie wskazują, że inwestorzy kupujący mieszkanie pod najem czy podnajem, niezależnie od tego czy robią to pod studentów czy młode małżeństwa wybierają najczęściej dwa typy nieruchomości. W pierwszym przypadku są to nowoczesne mieszkania w nowym budownictwie z rynku pierwotnego o metrażu do 45 m kw w wariancie salon z aneksem i sypialnia. W opcji drugiej są to kawalerki, mikrokawalerki lub mikroapartamenty. Czasem kupują też większy lokal, aby podzielić go na mniejsze – jeżeli jest taka opcja.

Inwestycje w lokal użytkowy – najlepiej z najemcą

To jedna z lepszych form inwestowania poprzez lokowanie kapitału w nieruchomość. Ze względu na stosunkowo duży koszt takiej inwestycji, tylko część z inwestorów może pozwolić sobie na zakup nieruchomości czy lokalu użytkowego z najemcą. To świetna opcja ponieważ takie lokale są na rynku dostępne z 23% VAT, więc w grę wchodzi tutaj w pewnym stopniu optymalizacja podatkowa.

Inwestycje w kurorty turystyczne

W dobie COVID-19 i hermetyzacji rynku turystycznego warto pomyśleć o kurortach turystycznych w Polsce. Kupując mikroapartament lub apartament nad morzem, w górach czy na Mazurach z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że taka inwestycja wypali. Warto w tym przypadku posiłkować się operatorem nieruchomości, który będzie nią zarządzał dbając również o komfort klientów.