Slide Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 7 otodom Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 8

Dlaczego warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego?

Dlaczego Warto Wybrać Mieszkanie Z Rynku Pierwotnego? zdjęcie nr 9

Zakup mieszkania to nie bułka z masłem. Godziny przeglądania ogłoszeń, spotkania z pośrednikami, szereg formalności i całe mnóstwo trudnych decyzji sprawiają, że wielu z nas nie wspomina tego okresu pozytywnie. Co więcej, trudności narastają gdy sami nie potrafimy zdecydować czego tak właściwie szukamy – mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego. Oba warianty mają szereg zalet, lecz niestety również i wady. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć je wszystkie tak, abyś mógł zdecydować czego tak właściwie potrzebujesz. Przyjemnej lektury!

Rynek wtórny czy pierwotny – co to znaczy?

By w pełni zrozumieć ofertę rynku nieruchomości zacznijmy od wyjaśnienia co to jest rynek wtórny i pierwotny. Otóż za pojęciem “rynku pierwotnego” kryją się nowe nieruchomości, takie jak domy, mieszkania i lokale usługowe, których zakup może być zrealizowany na różnym etapie realizacji inwestycji – od przysłowiowej “dziury w ziemi” po gotową nieruchomość z pozwoleniem na użytkowanie. Jedną ze stron transakcji zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest zawsze inwestor, tj. deweloper lub spółdzielnia, a samo mieszkanie jest najczęściej w tzw. stanie deweloperskim, co oznacza, że możemy urządzić je zgodnie z własnym zamysłem. Z kolei rynek wtórny obejmuje nieruchomości, czyli mieszkania, domy i lokale usługowe, które przeszły już wcześniej z rąk dewelopera do rąk innej osoby prawnej lub fizycznej. Na rynku wtórym kupujemy od poprzedniego właściciela, nawet jeśli jest on właścicielem nieruchomości zakupionej u dewelopera zaledwie przed kilkoma dniami.

Kupno mieszkania od dewelopera – dlaczego warto?

Mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym z oczywistych względów różnią się, dlatego decyzja które z nich wybrać dla wielu z nas jest dużym problemem. Aby lepiej poznać temat skupmy się najpierw na zaletach i wadach zakupu tych pierwszych. Otóż podstawowym plusem zakupu mieszkania od dewelopera, ze względu na który tak wiele osób decyduje się na jego wybór, jest jego “nowość”.

Możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń oraz świadomość, że nikt inny nie użytkował ich przed nami są nie do przeceniania. Ponadto, wiele osób zwraca uwagę na nowoczesne budownictwo, zastosowanie innowacyjnych, energooszczędnych technologii, “nowość” instalacji i inne unowocześnienia. Dla wielu liczą się również takie czynniki jak estetyczna spójność osiedla i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o wady mieszkań z rynku pierwotnego wielu zwraca uwagę na ich często odległą lokalizację. Wynika to głównie z faktu, że grunty blisko centrum najczęściej są już zabudowane, a te nieliczne dostępne pod inwestycje są bardzo drogie. Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego warto więc upewnić się jak wygląda infrastruktura komunikacyjna w pobliżu nieruchomości oraz jak przedstawiają się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

[Osiedla budowane przez Habitat House znajdują się praktycznie w centrum Zbąszynka. Z osiedla w ciągu 2 minut dojdziesz do parku na Placu Wolności. Kilka minut dłużej trwa spacer do apteki, marketu spożywczego, urzędu miasta czy miejskich terenów rekreacji i sportu. Blisko jest do komunikacji autobusowej i pociągów.]

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego posiadają wiele wad. Krzywe ściany, stara, często aluminiowa instalacja elektryczna, nieszczelne okna i sprzęty, które lata świetności mają już za sobą to tylko wierzchołek góry lodowej. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego  jest często wyższy niż ma to miejsce w przypadku mieszkań deweloperskich. Ponad to usterki wynikające z wieloletniej eksploatacji budynku potrafią spotęgować koszty remontu w niewyobrażalnym stopniu.