Slide Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 7 otodom Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 8

Korzyści z fotowoltaiki – dlaczego warto wybrać zieloną energię?

Korzyści Z Fotowoltaiki - Dlaczego Warto Wybrać Zieloną Energię? zdjęcie nr 9

Instalacje fotowoltaiczne, przetwarzające promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, są coraz popularniejsze w naszym kraju. Coraz częściej widzi się, że na dachach lub w ogródkach mijanych domów zamontowane są panele fotowoltaiczne produkujące prąd na potrzeby domowników. Z drugiej jednak strony wiele osób nadal zastanawia się nad sensownością tej inwestycji, nie mając świadomości jakie korzyści niesie posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona, dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz szereg informacji dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę i zostać prosumentem. Przeczytaj, a dowiesz się jakie korzyści finansowe i środowiskowe wynikają z montażu paneli PV przy swoim domu. Przyjemnej lektury!

Niezależność

Jedną z największych korzyści wynikających z montażu paneli fotowoltaicznych jest niezależność prosumenta od podwyżek cen prądu. Z roku na rok koszt energii elektrycznej nieustannie wzrasta, w wyniku czego musimy coraz więcej płacić za zużyty prąd. Inwestując w panele fotowoltaiczne możemy na stałe pożegnać się z tym problemem! Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna produkuje bowiem tyle energii ile wynosi zapotrzebowanie energetyczne danego gospodarstwa domowego, a my zamiast coraz to wyższych rachunków za prąd będziemy zobowiązani jedynie do regulowania należności za miesięczną opłatę stałą, związaną z eksploatacją sieci.

Ponadto, ważną korzyścią z fotowoltaiki jest również niezależność prosumenta od przerw w dostawach prądu. Koniecznie należy jednak zaznaczyć, że ma to miejsce wyłącznie w przypadku osób posiadających obok paneli PV również przydomowe magazyny energii. Korzystając z tego rozwiązania możemy pożegnać się z planowanymi wyłączeniami prądu i przerwami w dostawach na skutek awarii.

Ekologia

Niewątpliwą zaletą fotowoltaiki są jej korzyści dla środowiska. W porównania z tradycyjnymi sposobami wytwarzania energii elektrycznej, instalacje fotowoltaiczne są bezemisyjne, nie ingerują w środowisko naturalne i nie zagrażają ludziom ani zwierzętom. Co więcej, prawidłowe funkcjonowanie paneli PV nie wymaga używania wody (np. do chłodzenia), a w trakcie ich pracy nie są wytwarzane żadne odpady. To świetna alternatywa dla elektrowni węglowych i atomowych, cechujących się destrukcyjnym wpływem na środowisko naturalne.

Wysoki komfort użytkowania

Dużą korzyścią z fotowoltaiki jest również wysoki komfort jej użytkowania. Montaż paneli PV przebiega bowiem w błyskawicznym tempie (ok.2-3 dni) i nie wymaga pozwolenia na budowę, a instalacja nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna działa bezawaryjnie i bezobsługowo. Wbrew plotkom, panele PV nie generują hałasu, a okres ich eksploatacji może wynieść nawet 40 lat.

Wyższa wartość nieruchomości

Ogromną korzyścią z fotowoltaiki, o której jednak nie mówi się zbyt często jest jej pozytywny wpływ na całkowitą wartość nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna stanowi bowiem inwestycję o wyższej stopie zwrotu niż jakakolwiek lokata bankowa czy nawet wynajem mieszkania. Fakt ten ma ogromne znaczenie z punktu widzenia osób planujących zakup nieruchomości w celu ich późniejszego odsprzedania czy choćby osób rozważających różnorakie opcje lokowania pieniędzy w celu ich ochrony przed inflacją.

Czy fotowoltaika ma jakieś minusy?

Jak i każde rozwiązanie technologiczne, tak również panele fotowoltaiczne nie są wolne od wad. Spośród nich można wymienić:

  • wysokie koszty inwestycyjne (które można jednak znacząco zmniejszyć korzystając z różnorakich dotacji, ulg podatkowych, programów wsparcia rządowego, itp.);
  • niska opłacalność montażu paneli PV w wynajmowanych budynkach;
  • konieczność wyboru odpowiedniej lokalizacji (panele PV powinny być skierowane na południe i ustawione pod kątem zapewniającym ich efektywne działanie.