Slide Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 7 otodom Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 8

Czy instalacja fotowoltaiczna jest źródłem hałasu?

Czy Instalacja Fotowoltaiczna Jest Źródłem Hałasu? zdjęcie nr 9

Wiele osób obawia się, że instalacja fotowoltaiczna jest źródłem hałasu i w związku z tych nie chce zdecydować się na inwestycję. Część przeciwników nowoczesnych źródeł energii elektrycznej zamiast zachować swoje “mądrości” dla siebie straszy inwestorów hałasem generowanym przez instalację i innymi bzdurami z chęcią publikowanymi w Internecie. Widząc te opinie, osoby zainteresowane montażem paneli PV są zdezorientowane i w nieskończoność odkładają decyzję o inwestycji.

Jeśli i Ciebie męczą podobne rozterki jesteś w dobrym miejscu! Poniżej znajdziesz wiele rzetelnych informacji na temat generowania hałasu przez instalację fotowoltaiczną. Przeczytaj i przekonaj się, że wiele informacji, które znajdujemy w Internecie to mity, którym nie warto ufać. Przyjemnej lektury!

Czy instalacja fotowoltaiczna jest źródłem dźwięku?

Zdaniem wielu zwolenników teorii spiskowych instalacje fotowoltaiczne są źródłem hałasu, w związku z czym uprzykrzają życie nie tylko osobom decydującym się na ich montaż, lecz także ich sąsiadom. Na szczęście informacja ta jest w 100% fałszywa i można ją włożyć między bajki. Instalacje fotowoltaiczne pracują niemal bezgłośnie, a przy tym są wyjątkowo ekologiczne, w związku z czym śmiało można powiedzieć, że wszelkie działania ograniczające ich popularność są znacznie bardziej szkodliwe niż niemal niesłyszalny szum, jaki generują. Biorąc jednak pod uwagę, że urządzenia elektryczne (w tym np. transformatory i linie napowietrzne) są źródłem stałego, buczącego dźwięku, nie należy dziwić się nikomu kto rozważa taką ewentualność. Każda przydomowa instalacja fotowoltaiczna składa się bowiem z urządzeń elektrycznych takich jak panele słoneczne, inwerter, konstrukcja nośna, złączki i kable. Większość z nich działa jednak zupełnie bezgłośnie, a jedynie inwerter wydaje cichy, monotonny dźwięk, słyszalny jedynie przez osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu urządzenia.

Jak głośno pracuje inwerter?

Jedynym urządzeniem wydającym jakiekolwiek dźwięki w instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, czyli falownik. To urządzenie, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na przemienny o odpowiednich parametrach, tj. częstotliwości 50Hz i napięciu 230/400 V. Inwerter pracuje w czasie rzeczywistym, co oznacza, że nie można zaprogramować jego działania na wybrany przez nas czas, np. gdy wszystkich domowników nie ma w domu. Na szczęście, nie jest to problem! Inwerter pracuje bowiem bardzo cicho, a wytwarzany przez niego dźwięk mieści się w granicach 18-25 dB. To mniej niż szept i jedynie nieco więcej niż szum liści! Aby go usłyszeć, trzeba się do niego zbliżyć. Aby uniknąć nieustannego szumu inwertera w domu wystarczy zamontować go w rzadko uczęszczanym pomieszczeniu, np. w kotłowni.

Co zrobić, gdy hałas inwertera uprzykrza życie domownikom?

Sytuacja, gdy praca inwertera zakłóca życie domowników jest niezwykle rzadka. Z reguły ekipy montażowe zajmujące się m.in. projektem instalacji fotowoltaicznej zalecają bowiem montaż urządzenia poza strefą mieszkalną, w pomieszczeniach takich jak np. garaż, kotłownia lub warsztat. Niekiedy zdarza się również, że instalatorzy decydują się na montaż inwertera na zewnątrz budynku, jednakże ze względu na zmienne warunki pogodowe nie jest to rekomendowane rozwiązanie.

Choć monotonny, buczący dźwięk inwertera jest w 100% normalny, narastający poziom generowanego przez niego hałasu może wzbudzić zaniepokojenie domowników. Warto wówczas poinformować serwis o potencjalnej awarii.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Jak widzisz, stwierdzenie, że panele PV emitują hałas jest fałszywe i nie warto w oparciu o nie rezygnować z montażu przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Przeciwnie, korzyści wynikające z ich użytkowania, w tym m.in. ich proekologiczny charakter, mała awaryjność i uniezależnienie się od zmian cen energii elektrycznej, sprawiają, że jest to rozwiązanie zdecydowanie warte realizacji.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne przeczytaj OZE i ich zalety.