Slide Zalety Rekuperacji - Dlaczego Warto Zainwestować W Rekuperator? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Zalety Rekuperacji - Dlaczego Warto Zainwestować W Rekuperator? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Zalety Rekuperacji - Dlaczego Warto Zainwestować W Rekuperator? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Zalety Rekuperacji - Dlaczego Warto Zainwestować W Rekuperator? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Zalety Rekuperacji - Dlaczego Warto Zainwestować W Rekuperator? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Zalety Rekuperacji - Dlaczego Warto Zainwestować W Rekuperator? zdjęcie nr 7 otodom Zalety Rekuperacji - Dlaczego Warto Zainwestować W Rekuperator? zdjęcie nr 8

Zalety rekuperacji – dlaczego warto zainwestować w rekuperator?

Wzrost cen materiałów budowlanych w 2021 roku.

Prawidłowa wentylacja budynku jest niezwykle ważna z punktu widzenia zdrowia jego mieszkańców. W odpowiednio wentylowanym domu nie zalega wilgoć, będąca przyczyną rozwoju grzybów, powietrze jest nieustannie świeże i wolne od zanieczyszczeń bytowych (kurz, dwutlenek węgla, zapachy, itp.), a przy tym nie dopuszcza się do utraty ciepła i związanych z nią strat finansowych. Jeśli zastanawiasz się jaki sposób wentylacji zastosować w swoim budynku, bez wątpienia bierzesz pod uwagę m.in. rekuperację. Szczególnie w ostatnich latach zdobyła ona bowiem dużą popularność, zachwycając efektywnością i energooszczędnością.  Jeśli zastanawia Cię czy warto zainwestować w rekuperator oraz jakie zalety ma rekuperacja koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Znajdziesz w nim szereg informacji będących odpowiedzią na niejedno z Twoich pytań. Przyjemnej lektury!

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, której działanie opiera się na ruchach powietrza spowodowanych działaniem maszyny o nazwie rekuperator. W porównaniu z tradycyjną metodą wentylacji grawitacyjnej, korzystanie z rekuperatora umożliwia kontrolę ruchu powietrza dostarczanego i odbieranego z pomieszczeń oraz nieustanne oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń (wilgoci, dwutlenku węgla, roztoczy, itp.) przy jednoczesnym odzysku ciepła.

Korzystając z rekuperatora możemy więc wymienić stare, zużyte i nieświeże powietrze w pomieszczeniach na czyste przy jednoczesnym odzysku zgromadzonego w nim ciepła.

Zalety rekuperacji

Do najważniejszych zalet rekuperacji można zaliczyć:

  • nieustannie świeże powietrze – dzięki użyciu rekuperatora powietrze trafiające z zewnątrz do budynku jest zawsze czyste, wolne od zanieczyszczeń, kurzu i alergenów. Niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych zawsze pozostaje higieniczne i o odpowiedniej temperaturze.
  • filtrację nawiewanego powietrza – w zależności od zastosowanego filtra rekuperator oczyszcza nawiewane powietrze z cząstek różnej wielkości, nawet tych najmniejszych, np. smogowych.
  • oszczędności finansowe na ogrzewaniu – wymiennik ciepła znajdujący się w rekuperatorze umożliwia przekazanie ciepła powietrza wywiewanego powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu w domach osób korzystających z rekuperacji rachunki za ogrzewanie zimą są niższe nawet o 50% w porównaniu z tradycyjnym systemem wentylacji grawitacyjnej.
  • możliwość personalizacji – panel obsługi rekuperatora umożliwia optymalne dopasowanie parametrów powietrza w budynku do potrzeb znajdujących się w nim osób. Dzięki temu można np. zwiększyć intensywność wentylacji podczas odwiedzin gości lub zredukować ją na czas nieobecności domowników.
  • nieustannie zamknięte okna – system rekuperacji działa skutecznie jedynie przy zamkniętych oknach, tzn. że korzystając z rekuperatora możemy raz na zawsze pożegnać się z przeciągami, muchami, komarami, itp.

Wady rekuperacji

System rekuperacji nie jest wolny od wad, ale w porównaniu z zaletami jest ich niewiele. Decydując się na to rozwiązanie należy pamiętać, że:

  • wybierając rekuperację trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi (zakup wymiennych filtrów, serwisowanie rekuperatora, opłata za zużywany prąd). Z drugiej jednak strony w przypadku rekuperacji można zapomnieć o kosztach związanych z budową infrastruktury pod wentylację grawitacyjną, np. budową komina, co w pewien sposób równoważy koszty.
  • rekuperator, jak i każde inne urządzenie elektryczne, może się zepsuć. Trzeba się wówczas liczyć z koniecznością jego naprawy lub wymiany na nowy.
  • raz na jakiś czas należy czyścić przestrzeń dookoła anemostatów.

Rekuperacja – czy warto?

Mimo kilku niewielkich wad, użytkowanie rekuperacj jest jak najbardziej opłacalne, zarówno pod względem finansowym (oszczędności na ogrzewaniu budynku), jak i z punktu widzenia komfortu życia codziennego (świeże powietrze, brak przeciągów, brak zanieczyszczeń).