Slide Mieszkania Coraz Droższe - Dlaczego Warto Kupić Teraz? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Mieszkania Coraz Droższe - Dlaczego Warto Kupić Teraz? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Mieszkania Coraz Droższe - Dlaczego Warto Kupić Teraz? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Mieszkania Coraz Droższe - Dlaczego Warto Kupić Teraz? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Mieszkania Coraz Droższe - Dlaczego Warto Kupić Teraz? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Mieszkania Coraz Droższe - Dlaczego Warto Kupić Teraz? zdjęcie nr 7 otodom Mieszkania Coraz Droższe - Dlaczego Warto Kupić Teraz? zdjęcie nr 8

Nie zwlekaj z zakupem mieszkania – ceny będą coraz wyższe!

Dlaczego warto teraz kupić mieszkanie t?

Jeśli od dłuższego czasu myślisz nad zakupem nowego mieszkania obserwujesz z pewnością ceny na rynku nieruchomości. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa ceny surowców, energii, paliw, materiałów oraz pracy ludzkiej wzrosły. Na rynku budowlanym od początku 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe, trudniejsze warunki techniczne, których spełnienie wymaga coraz to droższych materiałów oraz rozwiązań, takich jak rekuperacja. Z każdym miesiącem mieszkania drożeją ponieważ koszt ich wybudowania jest coraz większy. Kiedy warto kupić nowe mieszkanie lub dom jednorodzinny? Czy teraz jest dobry moment na zakup nieruchomości? Dlaczego nie warto się wstrzymywać z zakupem? Na te pytanie postaramy się znaleźć odpowiedzi w poniższym wpisie blogowym.

Ceny mieszkań – w górę czy w dół?

Nowe mieszkania drożeją z każdym miesiącem coraz bardziej. Duża inflacja skutkuje tym, że z roku na rok przy tych samych zarobkach coraz ciężej nam będzie kupić mieszkanie. Do tego należy uwzględnić to, że finalne ceny jakie zapłacimy za metr kwadratowy mieszkania są uzależnione od wielu różnorodnych czynników, takich jak:

  • dostępność oraz ceny materiałów budowlanych,
  • dostępność oraz ceny ziemi (wzrost cen nawet o kilkadziesiąt % w skali roku),
  • koszty pensji pracowników (wzrost płac minimalnych = większe koszty dla dewelopera),
  • popyt na mieszkania (zdecydowanie przewyższający podaż – mieszkania schodzą w bardzo szybkim tempie),
  • dodatkowe podatki nakładane na deweloperów (wzrost kosztów dewelopera nawet o 19% poprzez wprowadzenie CIT w spółkach komandytowych),
  • lokalizacja (coraz trudniej o dobre miejsce na budowę domu lub mieszkania),
  • wdrożenie nowych przepisów i regulacji (nowe warunki techniczne na rok 2021 oznaczają wyższe koszty budowy domu lub mieszkania ze względu na konieczność zakupu rekuperatora),
  • koszty kredytów (zarówno dla dewelopera, jak i dla kupującego – rekordowo niskie koszty zachęcają do szybkiej decyzji zakupowej i równocześnie skutkują bardzo dużą konkurencją pośród kupujących).

 

Niestety z miesiąca na miesiąc ma miejsce coraz trudniejsza sytuacja na rynku nieruchomości. Obserwujemy, że zdecydowana większość wyżej wymienionych czynników wpływa na cenę nieruchomości w negatywny sposób znacznie ją podnosząc

Dlaczego ceny mieszkań rosną aż tak mocno?

Obserwując rynek nieruchomości warto zauważyć, że z każdym miesiącem coraz trudniej o materiały budowlane w dobrych cenach. Ciężko jest także znaleźć dobrą lokalizację, gdyż działki budowlane zyskały w dobie pandemii na wartości nawet kilkadziesiąt procent. Nieustannie zwiększają się także koszty pracownicze oraz podatkowe, jakimi obciążony jest deweloper. W celu zachowania rentowności biznesu budowlanego koszty te zmuszeni będą pokryć w większości klienci kupujący mieszkania. Wzrost cen mieszkań ma także miejsce w wyniku nowych regulacji prawnych, z których wynika, że konieczne będzie stosowanie bardziej ekologicznych rozwiązań (takich jak rekuperacja) w budynkach stawianych od początku 2021 roku. Nawarstwienie tych wszystkich czynników sprawi, że ceny na rynku mieszkaniowym znacząco wzrosną.

Czy są jakieś dobre wiadomości w obecnej sytuacji?

Obecna sytuacja zmusza do podejmowania szybkich decyzji gdyż ceny na rynku nieruchomości mogą jeszcze urosnąć. Dobrą informacją jest to, że wiele deweloperów zaczęło realizować swoje inwestycje jeszcze przed pandemią lub przed podwyżkami cen. W związku z tym są oni w stanie zaoferować w dalszym ciągu bardzo atrakcyjne ceny – duże lepsze niż te, których możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach. Warto jak najszybciej rozważyć zakup mieszkania lub domu, by nie stracić swoich oszczędności trzymając je w banku i czekając aż sporą część pochłonie inflacja.

Dlaczego warto teraz kupić mieszkanie?

Dobrą wiadomością dla kupujących jest to, że w obecnej sytuacji oprocentowanie kredytu hipotecznego jest rekordowo niskie, dzięki czemu finalnie nie zapłacimy bankowi aż tak dużej marży. Obecna sytuacja zmusza do wyciągnięcia wniosków, że osoby chętne na zakup mieszkań powinny zdecydować się na ten ruch jak najszybciej – przed tym, jak nastąpi duża korekta w cennikach mieszkań, która poskutkuje podniesieniem cen za metr kwadratowy o kilka lub nawet kilkanaście procent.