Slide Warunki Techniczne W 2021 - Jak Budować Dom? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Warunki Techniczne W 2021 - Jak Budować Dom? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Warunki Techniczne W 2021 - Jak Budować Dom? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 4 otodom

Slide Warunki Techniczne W 2021 - Jak Budować Dom? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Warunki Techniczne W 2021 - Jak Budować Dom? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Warunki Techniczne W 2021 - Jak Budować Dom? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 7 otodom Warunki Techniczne W 2021 - Jak Budować Dom? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 8

Warunki techniczne dotyczące budowy domu w 2021 roku

warunki techniczne 2021

Chcesz wybudować lub kupić własny wymarzony dom? Masz już działkę i wybrałeś projekt, który Ci najbardziej odpowiada? Niezależnie od tego na jakim etapie budowy lub zakupu własnego domu jesteś koniecznie zapoznaj się z nowymi przepisami, które już w 2021 roku pojawiły się w prawie budowlanym. Zastanawiasz się jak nowe przepisy wpłyną na czas i koszty budowy? O czym musisz pamiętać? Jakie warunki musi spełniać budynek, by był wybudowany w pełnej zgodzie z obowiązującymi przepisami? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie blogowym.

Czym są warunki techniczne?

Budowa lub zakup nowego domu zawsze wiąże się z koniecznością spełniania wielu przepisów prawnych oraz wymogów ściśle określonych przez prawo budowlane. Taki zbiór zasad, które musi spełniać nowo wybudowany budynek, by był zdatny do zamieszkania to warunki techniczne. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 2010 roku wszystkie nowo wybudowane domy mają być coraz to bardziej ekologiczne aż do momentu, w którym każdy nowo wybudowany dom osiągnie status “zeroenergetycznego” – czyli takiego, który nie zużywa energii.

W 2021 roku każdy inwestor, który otrzyma pozwolenie na budowę musi spełnić nowe warunki techniczne. Co więcej nowe warunki techniczne dotyczą nie tylko nowych budynków, lecz także tych, które w 2021 roku zostaną tylko zmodernizowane lub rozbudowane.

Dlaczego warunki techniczne uległy zmianie?

Zmiany w środowisku naturalnym skłoniły cały Świat do wprowadzenia wielu regulacji, które mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska i w konsekwencji zapobieganie katastrofom klimatycznym. Z każdym rokiem przepisy dotyczące zużycia energii oraz emisji szkodliwych gazów do środowiska stają się coraz to bardziej rygorystyczne. Unia Europejska wraz z innymi największymi państwami na Świecie dąży do tego, aby nasza Planeta osiągnęła status zero-emisyjności do 2030 roku. Ustawodawcy, by osiągnąć tak trudny cel, wyznaczyli konkretne warunki, które musi spełniać każdy nowy budynek.

Kluczowe zmiany w warunkach technicznych (od 2021 roku).

Nowe przepisy regulują następujące parametry, jakie musi osiągać nowy lub zmodernizowany budynek:

  • roczne zapotrzebowanie na (nieodnawialną) energię pierwotną wykorzystywaną do oświetlenia, ogrzewania, chłodzenia lub wentylacji nie może przekroczyć wartości 70 kWh/m2,
  • współczynnik przenikania ciepła musi spełniać następujące warunki:
    • U  ≤ 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych,
    • U ≤ 0,9 W/m2K dla zwykłych okien, okien połaciowych oraz drzwi balkonowych.

Z powyższych warunków wynika, że każdy nowy budynek musi zostać wyposażony w materiały termoizolacyjne, okna, drzwi oraz urządzenia grzewczo-chłodnicze o wysokiej wydajności energetycznej i odpowiedniej przenikalności cieplnej. Spełnienie powyższych warunków umożliwi nie tylko zmniejszenie emisji, lecz także obniży koszty związane z wydatkowaniem energii elektrycznej i cieplnej, co w konsekwencji przyniesie podwójne korzyści – zarówno dla środowiska, jak i dla naszych portfeli.

O czym warto pamiętać budując dom w 2021 roku??

Budując własny dom należy mieć na uwadze konieczność spełnienia wszystkich wymogów regulowanych przez przepisy prawa budowlanego. Szukając domu do kupienia warto zwrócić uwagę na to, czy spełnia on normy ustalone w nowych warunkach technicznych. Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną (musi być mniejszy niż 70 kWh/m2),
  • z jakich materiałów zostanie wybudowany dom (drzwi, okna, izolacja),
  • czy dom posiada pompę ciepła, panele fotowoltaiczne lub wentylację z rekuperacją.

Spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez nowe przepisy wymaga dużego nakładu pracy. W przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu warto rozejrzeć się za gotowymi rozwiązaniami domów lub mieszkań proponowanymi przez deweloperów, dla których spełnianie powyższych norm to codzienność.