Slide Dlaczego Warto Kupić Mieszkanie Z Rekuperacją? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Dlaczego Warto Kupić Mieszkanie Z Rekuperacją? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Dlaczego Warto Kupić Mieszkanie Z Rekuperacją? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Dlaczego Warto Kupić Mieszkanie Z Rekuperacją? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Dlaczego Warto Kupić Mieszkanie Z Rekuperacją? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Dlaczego Warto Kupić Mieszkanie Z Rekuperacją? zdjęcie nr 7 otodom Dlaczego Warto Kupić Mieszkanie Z Rekuperacją? zdjęcie nr 8

Czym charakteryzuje się mieszkanie z rekuperacją i dlaczego warto mieć rekuperator?

Rodzaje rekuperatorów

Jesteś zainteresowany zakupem nowego mieszkania lub domu i nie wiesz na co zwrócić uwagę, by dbać zarówno o swoją rodzinę, jak i o środowisko? Nowe mieszkania muszą spełniać coraz więcej wymogów – zarówno pod kątem ekologii, jak i bezpieczeństwa oraz zdrowia mieszkańców. Jednym z kluczowych nowoczesnych elementów wyposażenia domu lub mieszkania zapewniającym komfort mieszkańcom oraz poprawiającym stan środowiska jest rekuperator. Zastanawiasz się czym jest rekuperacja? Dlaczego warto założyć rekuperator i który jest najlepszy? Czy zgodnie z nowymi przepisami w 2021 roku musisz mieć rekuperację w mieszkaniu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest rekuperator i na czym polega rekuperacja?

Usłyszałeś od znajomych, że warto mieć w domu lub mieszkaniu rekuperację, lecz nie masz pojęcia dlaczego i czym tak właściwie ona jest? Nie przejmuj się, w tym artykule wyjaśnimy wszelkie wątpliwości. Rekuperacja z łaciny oznacza odzyskiwanie energii i stosowana jest w systemach wentylacyjnych po to, by zmniejszyć zużycie energii oraz ustabilizować temperaturę pomieszczeń na przestrzeni całej doby. Jest to możliwe dzięki zminimalizowaniu wahań między temperaturą w ciągu dnia i w nocy. Zasada działania jest prosta – “zużyta” ciepła woda lub powietrze wypływające z domu oddaje swoją energię poprzez ogrzanie świeżego powietrza lub wody które dopływają do domu. Dzięki temu nie ma konieczności wydatkowania energii na ponowne ogrzanie chłodniejszych płynów.

Czy w 2021 roku rekuperacja jest obowiązkowa?

Tak, od 2021 roku rekuperacja jest obowiązkowa. Zmiany w przepisach budowlanych (warunki techniczne budowy 2021) wymuszają stosowanie nowoczesnej wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji. Od tej pory nie wystarczy stosowanie wentylacji grawitacyjnej w postaci systemu rur oraz kominków dachowych. Każdy nowy dom lub mieszkanie wybudowane w 2021 roku będzie musiało posiadać rekuperator. W związku z tym warto zainteresować się tym, jakie wymogi musimy spełnić już na samym początku poszukiwań swojego “gniazdka”. Kupując dom lub mieszkanie należy dowiedzieć się czy dana inwestycja spełnia wszystkie obowiązkowe warunki techniczne tak, aby uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości.

Dlaczego warto mieć rekuperator w mieszkaniu?

Zastosowanie rekuperatora w systemach wentylacyjnych, umożliwia:

  • uzyskanie świeżego – dobrze natlenionego powietrza w całym domu/mieszkaniu bez konieczności otwierania okien,
  • dobrą wymianę powietrza oraz usuwanie pary wodnej i zanieczyszczeń wydzielanych przez materiały budowlane i wykończeniowe (dzięki temu unikamy rozwoju pleśni i grzybów w kanałach wentylacyjnych),
  • uzyskanie nawet do 50% oszczędności na ogrzewaniu w porównaniu do tradycyjnej – grawitacyjnej metody.

 

Jak widać zastosowanie rekuperacji zapewnia ogromną przewagę nad tradycyjnymi metodami wentylacyjnymi stosowanymi do tej pory. Urządzenia te pozwalają nie tylko chronić środowisko, lecz także nasze zdrowie. Zapewniają również lepsze samopoczucie dzięki dostarczaniu do pomieszczeń powietrza o odpowiednim stężeniu tlenu, co ma ogromny wpływ na naszą koncentrację oraz efektywny wypoczynek.

Rodzaje rekuperatorów – jaki jest najbardziej efektywny?

Wśród najczęściej stosowanych rekuperatorów można wymienić następujące warianty:

 

  • przeciwprądowy (odzysk ciepła do 95%),
  • obrotowy (odzysk ciepła do 85%),
  • krzyżowy (odzysk ciepła: do 75%),
  • z gruntowym wymiennikiem ciepła (chłodzi latem i pomaga uzyskać oszczędności na ogrzewaniu zimą),
  • z jednostką chłodzącą (zapewniające dodatkowe chłodzenie latem),
  • entalpiczne (z odzyskiem wilgoci).

 

Do najbardziej efektywnych rekuperatorów można zaliczyć wersję przeciwprądową. Warto jednak zauważyć, że nie w każdej sytuacji możliwe jest zastosowanie wszystkich z wyżej wymienionych wariantów. Co ważne każdy z nich zapewnia spore oszczędności oraz gwarantuje spełnienie norm budowlanych i środowiskowych.