Slide Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 4 otodom

Slide Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 7 otodom Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 8

Rekuperacja w budownictwie – definicja, zastosowanie, działanie

Rekuperacja W Budownictwie - Definicja, Zastosowanie, Działanie zdjęcie nr 9

Co to jest rekuperacja powietrza? Jak działa rekuperator? Jakie oszczędności daje zastosowanie rekuperacji w nowoczesnym budownictwie? Kiedy warto pomyśleć o rekuperacji i jakie są jej koszty? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Tradycyjna wentylacja i jej wady w budownictwie

Wentylacja budynku jest współcześnie jednym z fundamentów jeśli chodzi o komfort użytkowania domów w zabudowie jednorodzinnej, szeregowej czy nawet mieszkań. Każdy, dobrze zaprojektowana przestrzeń, zgodnie z przepisami prawa budowlanego powinna mieć zaprojektowany system wentylacyjny. Obecnie na szeroką skalę stosuje się tradycyjną wentylację, której istota działania opiera się na zasadzie ciągu grawitacyjnego przez kominy, które zasysają powietrze. Niestety wieloletnie badania i praktyka pokazują, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna ma sporo wad min wychładzanie domów czy wszechobecną wilgoć w pomieszczeniach, nie wspominając już o zanieczyszczonym powietrzu.

Co to jest rekuperacja powietrza i jak działa?

Rekuperacja powietrza to następca tradycyjnych rozwiązań wentylacyjnych. Dlaczego? Tutaj do gry wchodzi pojęcie energooszczędności. Tak rekuperacja powietrza, to energooszczędna wentylacja pomieszczenia, której zadaniem jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym wyciągnięciu powietrza zanieczyszczonego z zewnątrz pomieszczenia. Oprócz tego rekuperacja pozwala nam ogrzać powietrze, co jest ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym

Jakie są zalety rekuperacji powietrza?

W tym miejscu naszego artykułu, kiedy już zdefiniowaliśmy sobie uproszczony proces rekuperacji powietrza, warto pochylić się nad jej zaletami. Przede wszystkim rekuperacja powietrza, jak wspomnieliśmy wyżej wydala zanieczyszczone powietrze z wnętrza pomieszczenia,a dodatkowo je ogrzewa. To “zużyte powietrze” zawiera nadmiar szkodliwego dla organizmu człowieka dwutlenku węgla, ale także kurz, zanieczyszczenia, drobnoustroje i insekty.

Najważniejsze zalety rekuperacji to:

• wymienia zużyte, zanieczyszczone powietrze
• ogrzewa powietrze;
• wprowadza do wnętrza pomieszczenia świeże powietrze;
• oszczędności ekonomiczne i inwestycyjne wynikające np. z ogrzewania;
• większa kontrola ilości powietrza;
• jest barierą ochronną przed smogiem;
• lepszy komfort użytkowania pomieszczenia;

Jak działa rekuperator?

Rekuperator to mózg wentylacji mechanicznej, narzędzie, które odpowiada za cały proces wymiany, oczyszczania i ogrzewania powietrza. Ta “centrala wentylacyjna” zasilana jest poprzez energię elektryczną. Najważniejszą składową rekuperatora jest wymiennik ciepła, który wpływa na parametry jakie osiągnie rekuperator w zakresie odzysku ciepła. Ponadto rekuperator składa się z szeregu wymienników: krzyżowego, przeciwprądowego i obrotowego, z których każdy ma ściśle określone funkcje.

Ile kosztuje rekuperacja?

Koszty rekuperacji nie da się określić precyzyjnie, ponieważ każdy projekt podlega wycenie indywidualnej. Wynika to z tego, że jest wiele czynników, które wpływa na wycenę montażu rekuperacji powietrza. Podstawowym jest oczywiście sam metraż pomieszczenia, ilość pomieszczeń, typ zastosowanego rekuperatora, a także szereg dodatkowych opcji i rozwiązań technologicznych, które mogą, ale nie muszą być zastosowane.

Rekuperacja powietrza to nieodzowny element, który stosuje się w domach energooszczędnych i pasywnych. To rozwiązanie sprawdzone, pozwalające na duże oszczędności finansowe, ale także ekologiczne, które dba o lepszy komfort użytkowania domu. Co więcej rekuperacja powietrza wpływa na poprawę naszego zdrowia. W dobie podwyżek cen prądu, pandemii Covid-19 jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w nowoczesnym, komercyjnym budownictwie, ale także wśród indywidualnych klientów.