Slide Domy Energooszczędne zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Domy Energooszczędne zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Domy Energooszczędne zdjęcie nr 4 otodom

Slide Domy Energooszczędne zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Domy Energooszczędne zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Domy Energooszczędne zdjęcie nr 7 otodom Domy Energooszczędne zdjęcie nr 8

Domy energooszczędne

Domy Energooszczędne zdjęcie nr 9

Cechami charakterystycznymi domów energooszczędnych są niski koszt eksploatacyjny i proekologiczny charakter. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych i zwartej, prostej konstrukcji budynku, domy energooszczędne znacząco obniżają rachunki za energię elektryczną i tym samym podnoszą komfort życia jego mieszkańców. Jeśli interesuje Cię kwestia domów energooszczędnych koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Przyjemnej lektury!

Współczesne domy energooszczędne – co to takiego?

Współczesne domy energooszczędne zachwycają nowoczesnym designem i estetyką, jednak to nie jedyne ich zalety. Ich podstawowym wyróżnikiem jest wysoce oszczędny charakter przejawiający się w małym zużyciu energii cieplnej niezbędnej do ogrzania wnętrza domu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji budynku i zastosowaniu kilku sprytnych rozwiązań, takich jak np. wentylacja mechaniczna z rekuperacją, odpowiednia orientacja budynku względem stron świata lub przeszklenia ścian południowych i ograniczenie okien od strony północnej, podczas realizacji projektów domów energooszczędnych inwestorzy mogą sporo zaoszczędzić, a przy tym wesprzeć środowisko naturalne.

Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

Jak wspomniano powyżej, wyróżnikiem domów energooszczędnych jest niskie zużycie energii grzewczej niezbędnej do ogrzania budynku, zarówno w sezonie grzewczym, jak i poza nim. Aby osiągnąć ten efekt większość projektów domów energooszczędnych realizowana jest na planie prostej bryły, np. kwadratu lub prostokąta tak, aby ograniczyć liczbę mostków termicznych, tj. miejsc w których dochodzi do ucieczki ciepła. Domy energooszczędne to najczęściej budynki z dachem płaskim lub dwuspadowym pozbawione balkonów, wykuszy i lukarn dachowych. Ich cechą charakterystyczną jest również wysokiej jakości izolacja o odpowiedniej grubości, która dodatkowo chroni przed wyziębieniem pomieszczeń.

Projekt domu energooszczędnego a dom pasywny – jakie są różnice?

Wiele osób zastanawia się jakie są różnice między domem energooszczędnym a pasywnym. Otóż oba budynki zaprojektowane są tak, aby ograniczyć ilość zużywanej energii w porównaniu z tradycyjnymi domami, jednakże ich definicje różnią się nieco między sobą. Domem pasywnym nazywamy obiekt, którego roczny pobór energii nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi maksymalnie 120 kWh/m2 na rok. Z kolei domem energooszczędnym nazywamy budynek, którego roczny pobór energii nie przekracza 40 kWh/m2. W praktyce oznacza to, że domy pasywne nie mają mostków termicznych, a w przypadku domów energooszczędnych mogą one gdzieniegdzie występować.

Projekt domu energooszczędnego – wady i zalety rozwiązania

Jeśli zastanawiasz się czy wybór domu energooszczędnego to dobra decyzja koniecznie zwróć uwagę na fakt, że:

-> domy energooszczędne generują ok. 3-5 razy mniej strat energii cieplnej niż tradycyjne budownictwo;
-> wybierając dom energooszczędny zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie w przyszłości;
-> wentylacja mechaniczna z rekuperacją, w którą zaopatrzone są domy energooszczędne sprawia, że w budynku nie zalega wilgoć;
-> izolacja termiczna domów energooszczędnych pełni również funkcję izolacji akustycznej, w efekcie czego mieszkając w nich jesteś odseparowany od hałasów dobiegających z zewnątrz;
-> budowa domu energooszczędnego jest droższa niż budowa tradycyjnego domu.

Gdzie szukać oszczędności budując dom energooszczędny?

Biorąc pod uwagę założenia koncepcji domów energooszczędnych, w trakcie ich budowy wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, które zabezpieczają budynek przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Są one niestety dość kosztowne, przez co wiele osób może pokusić się o tańsze zamienniki. Jest to niestety ogromny błąd, w wyniku którego budynek może utracić swój energooszczędny charakter. Praktycznie jedynym sposobem na zaoszczędzenie podczas budowy jest zmniejszenie powierzchni użytkowej budynku, np. przez rezygnację z garażu wkomponowanego w projekt domu na rzecz zewnętrznego miejsca parkingowego.