Slide Dużo Wyższe Ceny Materiałów Budowlanych W 2021 zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Dużo Wyższe Ceny Materiałów Budowlanych W 2021 zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Dużo Wyższe Ceny Materiałów Budowlanych W 2021 zdjęcie nr 4 otodom

Slide Dużo Wyższe Ceny Materiałów Budowlanych W 2021 zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Dużo Wyższe Ceny Materiałów Budowlanych W 2021 zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Dużo Wyższe Ceny Materiałów Budowlanych W 2021 zdjęcie nr 7 otodom Dużo Wyższe Ceny Materiałów Budowlanych W 2021 zdjęcie nr 8

Wzrost cen materiałów budowlanych w 2021 roku. Jak wpływa na ceny mieszkań?

Wzrost cen materiałów budowlanych w 2021 roku.

Od początku 2021 roku nieustannie rosną ceny najważniejszych surowców, energii oraz paliw. Wzrost cen w każdym z tych sektorów skutkuje podniesieniem przez producentów materiałów budowlanych cen ich produktów. W konsekwencji rosną także ceny nieruchomości. Zastanawiasz się jak mocno wzrosną ceny materiałów budowlanych? Dlaczego ceny tak mocno już urosły i czy kiedyś spadną? Co jeszcze będzie miało wpływ na kształtowanie się cen mieszkań? Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym artykule. 

O ile wzrosły ceny materiałów budowlanych?

Nowe mieszkanie w Zbąszynku lub dom w podobnie przyjaznej okolicy to marzenie wielu osób. Niestety z każdym miesiącem ceny na rynku materiałów budowlanych oraz nieruchomości stają się coraz wyższe. Analizując ceny podstawowych materiałów używanych do budowy domów i mieszkań można wywnioskować, że wzrosły one od około 4% (farby i lakiery) do nawet 36% (płyty OSB). Ceny wzrosły w każdej kluczowej grupie produktów – przykładowo od maja 2020 do maja 2021 miały miejsce następujące wzrosty cen:

  • farby: o 4%,
  • cement: o 4,4%,
  • stolarka: o 4,8%,
  • izolacje termiczne: o 8,7%,
  • dach i rynny: o 9,7%,
  • instalacje grzewcze: o 10%,
  • płyty OSB: o 36%.

 

Ceny wzrosły znacznie i niestety sytuacja na rynku nie zapowiada ich obniżek ze względu na ograniczoną dostępność i duży popyt w branży budowlanej.

Dlaczego ceny wzrosły?

Wskazanie jednego czynnika wpływającego na cenę w przypadku produktów tak różnorodnych jak materiały budowlane nie jest możliwe. Wobec tego warto się szerzej przyjrzeć temu, co obserwujemy w ostatnich miesiącach w hurtowniach oraz marketach budowlanych. Jednym z powodów, dla których ceny materiałów wzrosły jest bezpośredni wzrost cen surowców, z których się je wykonuje. Polityka proekologiczna wprowadzona w Unii Europejską ma za zadanie chronić środowisko naturalne, lecz równocześnie ma również negatywne odbicie dla naszych portfeli.

Popyt na drewno znacznie przewyższa podaż , co skutkuje wzrostem cen tego surowca. Równocześnie wzrastają ceny płyt OSB wykorzystywanych do konstrukcji dachów, ścian, szkieletu domu, szalunków oraz podbitek dachowych. Wzrost o 36% cen materiałów wykorzystywanych w tak wielu elementach nieruchomości. Ograniczona dostępność innych surowców wykorzystywanych w budownictwie, takich jak stal, aluminium oraz cement również podnosi cenę wyrobów gotowych używanych do budowy mieszkań lub domów.

Dodatkowe powody podwyżek cen

Poza ograniczoną dostępnością surowców ceny materiałów budowlanych wzrastają w wyniku podniesienia płacy minimalnej, wzrostu cen paliw oraz energii. Kumulacja wzrostów cen w taki wielu sektorach skutkować może w przyszłości jeszcze większym wzrostem cen materiałów oraz w konsekwencji podwyżką cen nieruchomości.

Czy to już koniec podwyżek?

Niestety ciężko przewidzieć, czy podwyżki cen materiałów budowlanych kiedykolwiek się skończą lub kiedy to będzie miało miejsce. Spora inflacja, podwyżki płac minimalnych oraz coraz trudniejsze warunki na rynku surowców skłaniają do stwierdzenia, że niestety możemy oczekiwać dalszych wzrostów cen.

Reakcja rynku nieruchomości na wzrost cen

Pomimo dużego wzrostu cen materiałów budowlanych popyt na mieszkania i domy nie maleje. Wiele osób po analizie rynku nieruchomości stara się jak najszybciej dostać kredyt hipoteczny, gdyż ceny mieszkań i domów w kolejnych miesiącach mogą mocno poszybować w górę. Dostępność surowców do produkcji materiałów budowlanych jest nieprzewidywalna i ograniczona, co może skutkować tylko i wyłącznie kolejnymi wzrostami cen w przyszłości. Co więcej, wyższe koszty energii, pracowników (wzrost pensji minimalnych) oraz transportu dodatkowo mogą spowodować podniesienie cen do poziomów, które nie były jeszcze obserwowane na rynku. Taki stan rzeczy skłania wiele osób do przyspieszenia poszukiwań swojego nowego lokum tak, aby zminimalizować nadchodzące wielkimi krokami podwyżki.