Slide Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 7 otodom Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 8

Umowa rezerwacyjna w branży nieruchomości

Umowa Rezerwacyjna - Czym Jest I Kiedy Ją Podpisać? zdjęcie nr 9

Katalog pojęć z branży nieruchomości jest bardzo szeroki. Jednym z ciekawszych jest umowa rezerwacyjna. Umożliwia ona pewną elastyczność w działaniu nie tylko deweloperom, ale także klientom. Dzięki umowie rezerwacyjnej odsetek sprzedawanych mieszkań rośnie. W tym wpisie omówimy sobie czym jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna w branży nieruchomości – czym jest i jakie są jej strony

Umowa rezerwacyjna to szczególny, specyficzny rodzaj umowy, w której deweloper (a więc sprzedający) jest zobowiązany poprzez jej zawarcie do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży wskazanego przez potencjalnego nabywcę (rezerwującego) lokalu. Dlaczego umowa rezerwacyjna jest tak ważna?

Z punktu widzenia osoby rezerwującej daje to jej czas na weryfikację swojej zdolności kredytowej. Banki bowiem wymagają do przeliczenia zdolności kredytowej wskazania konkretnego lokalu. Mało tego, praktyka pokazuje, że wymagają podpisania umowy rezerwacyjnej, aby taką symulację zdolności kredytowej przeprowadzić.

Opłata rezerwacyjna

Umowy rezerwacyjne standardowo podpisywane są na okres 14 dni, ale w niektórych przypadkach nawet do 30 dni roboczych. To od dewelopera zależy czy i jaką opłat rezerwacyjną będzie chciał pobrać . Co do zasady, zwłaszcza w metropoliach, gdzie popyt na mieszkania jest spory opłata rezerwacyjna jest w zasadzie regułą – choćby z powodu szybkiego wzrostu cen.

Wyróżniamy dwa rodzaje opłat rezerwacyjnych – bezzwrotne i zwrotne.

Opłata rezerwacyjna zwrotna występuje wtedy, kiedy bank odmówił rezerwującemu kredytu. Najczęstszą praktyką jest to, że deweloperzy wymagają co najmniej 2 pisemnych odmów bankowych w tym jednej w banku wskazanym przez nich, który “opiekuje się” (czytaj. finansuje) ich inwestycją. W praktyce taki bank prawie zawsze udziela kredytu rezerwującemu na zakup nieruchomości.

Opłata bezzwrotna może stanowić wynagrodzenie dla sprzedawcy za to, że wyłączył ofertę z obiegu.

Umowa rezerwacyjna – kiedy ją podpisać?

Jeśli jesteśmy faktycznie zainteresowani nieruchomością to warto podpisać umowę rezerwacyjną. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, stanowi ona preludium do badania zdolności kredytowej. Co więcej w niektórych przypadkach deweloperzy łączną umowę rezerwacyjną z przedwstępną, wprowadzając do niej określone elementy umowy przedwstępnej. W tym przypadku warto pamiętać, że umowa rezerwacyjna z zapisami umowy przedwstępnej zobowiązuje nas do podpisania umowy głównej.

Rodzaje umów rezerwacyjnych

W branży nieruchomości występuje wiele rodzajów umów rezerwacyjnych. Ich nazewnictwo wynika z przedmiotu, który pragniemy zarezerwować. Możemy wymienić tutaj m.in

• umowę rezerwacyjną kupna mieszkania;
• umowę rezerwacyjną kupna lokalu użytkowego;
• umowę rezerwacyjną kupna domu;
• umowę rezerwacyjną kupna działki;

Oprócz tego rezerwacje stosujemy także przy umowach najmu lub podnajmu. Umowy rezerwacyjne stosowane są również w przypadku zakupu samochodów np. umowa rezerwacyjna samochodu. Umowy rezerwacyjne możemy podzielić także na te w formie zwykłej i z elementami umowy przedwstępnej.

Na co warto zwrócić uwagę w umowie rezerwacyjnej?

Wzór umowy rezerwacyjnej powinien zawierać szereg składowych, które dokładnie wskazują: sprzedającego, rezerwującego oraz przedmiot i czas rezerwacji. Niezwykle istotną informacją z punktu widzenia rezerwującego jest opłata rezerwacyjna i jej typ (zwrotna czy bezzwrotna).