Slide Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 4 otodom

Slide Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 7 otodom Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 8

Potencjał Słońca, a budownictwo

Potencjał Słońca, A Budownictwo | Habitat-House.pl zdjęcie nr 9

Dane z poprzednich lat wyraźnie pokazują, że Polacy coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę i kolektory słoneczne oraz częściej wybierają budownictwo pasywne, aby w pełni wykorzystywać potencjał Słońca, zaoszczędzić na rachunkach i mieć czynny udział w ochronie środowiska naturalnego. Jeśli i Ty rozważasz takie rozwiązanie koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim garść informacji na temat instalacji fotowoltaicznych i innych technologii umożliwiających wykorzystywanie energii pochodzącej ze Słońca. Przyjemnej lektury!

Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce zużycie energii elektrycznej w roku 2020 w przeliczeniu na jednego mieszkańca w miastach wynosi 1752,5 kWh, natomiast na obszarach wiejskich 2486,2 kWh. W porównaniu z rokiem wcześniejszym zanotowano 3,1% wzrost poboru energii przez gospodarstwa domowe. Biorąc dodatkowo pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej oraz awarie zasilania spowodowane przeciążeniami lokalnej infrastruktury przesyłowej i zdarzeniami losowymi, nic dziwnego, że coraz większa liczba odbiorców rozważa rozwiązania alternatywne, w tym instalacje fotowoltaiczne.

Energia ze słońca? – gorący trend w polskich gospodarstwach domowych

Okres zwrotu kosztów inwestycyjnych fotowoltaiki szacuje się na 8-13 lat, w zależności od wykorzystanych rozwiązań technologicznych, indywidualnej wartości zużycia energii przez gospodarstwo domowe i możliwości skorzystania z dotacji i ulg podatkowych. Okres ten jest na tyle krótki, że wiele osób decyduje się na zmianę tradycyjnego modelu zasilania gospodarstw domowych energią elektryczną na model prosumencki. Również w przypadku nowo powstałych budynków instalacje fotowoltaiczne coraz częściej są jednym z podstawowych elementów infrastruktury technicznej i to z ich uwzględnieniem projektuje się systemy elektryczne i grzewcze w obiektach mieszkalnych.

Opłacalność prosumenckich instalacji fotowoltaicznych

Choć koszty inwestycyjne instalacji fotowoltaicznych niektórym mogą wydawać się kolosalne, odpowiednio zaprojektowana i prawidłowo zainstalowana fotowoltaika to wyjątkowo opłacalne zamierzenie budowlane. Inwestując w panele PV można zapewnić całej rodzinie tanie źródło energii elektrycznej i uniezależnić się od zmian cen energii na wiele lat. Ciekawym rozwiązaniem jest również zakup przydomowego magazynu energii, który mógłby pracować niezależnie od infrastruktury przesyłowej. Rozwiązanie to sprawi, że nawet w przerwach od pracy sieci elektroenergetycznej można cieszyć się stałym dostępem do prądu w gospodarstwie domowym.

Kolektory słoneczne, czyli jak pozyskać energię cieplną ze słońca

Mniej popularnym, choć równie opłacalnym co panele fotowoltaiczne, rozwiązaniem wykorzystującym potencjał Słońca w budownictwie mieszkalnym są kolektory słoneczne przetwarzające energię słoneczną w energię cieplną. Ich podstawową funkcją jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, choć niekiedy są stosowane również jako układ wspomagający centralne ogrzewanie budynku lub do podgrzewania wody basenowej. Szacuje się, że dzięki kolektorom słonecznym można pokryć ok. 50% zapotrzebowania na ciepło gospodarstwa domowego. Biorąc pod uwagę obecnie dość przystępne ceny kolektorów słonecznych i długą żywotność urządzeń jest to rozwiązanie, w które warto inwestować.

Potencjał Słońca jako źródła światła dziennego

W przypadku nowoczesnego budownictwa Słońce odgrywa niezwykle ważną rolę również jako źródło światła dziennego. Odpowiednia orientacja budynków, prawidłowe kształtowanie przestrzenno-funkcjonalne i nowoczesne technologie umożliwiają pasywne pozyskiwanie energii z przyrody oraz rozsądne nią gospodarowanie. Wykorzystując kilka sprytnych metod można nie tylko cieszyć się pełnym blaskiem słońca w ciągu dnia, lecz również sporo zaoszczędzić.