Slide Kolejny Podatek Podniesie Cenę Mieszkań zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Kolejny Podatek Podniesie Cenę Mieszkań zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Kolejny Podatek Podniesie Cenę Mieszkań zdjęcie nr 4 otodom

Slide Kolejny Podatek Podniesie Cenę Mieszkań zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Kolejny Podatek Podniesie Cenę Mieszkań zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Kolejny Podatek Podniesie Cenę Mieszkań zdjęcie nr 7 otodom Kolejny Podatek Podniesie Cenę Mieszkań zdjęcie nr 8

Kolejny podatek dla deweloperów – duże podwyżki w cenach nieruchomości

podatek dla deweloperów

Chcesz kupić mieszkanie w 2021 roku, lecz słyszałeś o dodatkowym podatku CIT dla deweloperów i nie wiesz czy to dobry moment? Sprawdź kto tak naprawdę zapłaci ten podatek i dlaczego zwlekanie z zakupem mieszkania może Cię słono kosztować. W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości dotyczące tego czy ceny nieruchomości pozostaną na obecnym poziomie. Wytłumaczymy także dlaczego warto zainwestować w mieszkanie właśnie teraz – jeszcze przed korektą cen mieszkań.

Jaki nowy podatek zapłaci deweloper?

Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie spółki komandytowe zapłacą dodatkowy podatek CIT w wysokości 9 lub 19% w zależności od wielkości przychodów. Niestety wszystkie firmy deweloperskie, które działają właśnie w takiej formie (a jest ich zdecydowana większość) zostaną obarczone dodatkowymi kosztami. Dodatkowy podatek CIT poskutkuje dużym wzrostem cen mieszkań i domów, co z pewnością wielu przyszłym nabywcom utrudni zakup swojego wymarzonego miejsca do życia.

Kto tak naprawdę zapłaci ten podatek?

Wyższe koszty, które będzie musiał ponieść każdy deweloper w związku z opodatkowaniem z całą pewnością będą miały odzwierciedlenie w cenach mieszkań w najbliższych miesiącach. Należy się spodziewać korekt cenników nieruchomości na przestrzeni całego 2021 roku. Oczywiście, aby zapewnić rentowność całego przedsięwzięcia deweloperzy będą zmuszeni podnieść ceny mieszkań, co tak naprawdę będzie oznaczało, że dodatkowy podatek zapłacą wszyscy kupujący, którzy “spóźnią” się z decyzją zakupową.

Można uznać, że obecny czas, w porównaniu do nadchodzących miesięcy i lat, jest idealną okazją do nabycia swojego pierwszego mieszkania lub nieruchomości inwestycyjnej, gdyż takie ceny, jakie są obecnie na rynku mieszkaniowym już więcej się nie powtórzą.

Jak wzrosną ceny mieszkań?

Ceny nowych mieszkań mogą wzrosnąć porównywalnie do wzrostu kosztów dewelopera. Sam dodatkowy podatek CIT wynosi od 9 do 19% w zależności od skali przedsiębiorstwa (zazwyczaj jest to wyższa z obu wartości). W związku z tym należy się spodziewać wzrostu cen mieszkań o co najmniej kilkanaście procent. Warto zwrócić również uwagę na fakt podniesienia płacy minimalnej, która dodatkowo może podnieść ceny mieszkań, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Jak uniknąć zapłaty wyższej ceny za mieszkanie?

Najlepszym sposobem na uniknięcie drastycznego wzrostu ceny nieruchomości jest jak najszybsze podpisanie umowy deweloperskiej – jeszcze przed korektą cen na rynku nieruchomości. Umowa deweloperska bowiem zabezpiecza kupującego przed zmianą ceny.

Kolejne podwyżki przez wzrost płacy minimalnej

Poza podwyżkami cen mieszkań wskutek wprowadzenia opisywanego podatku ceny nieruchomości mogą dodatkowo ulec podwyższeniu ze względu na fakt wzrostu płacy minimalnej. Ta zmiana z pewnością podniesie koszty realizacji całej inwestycji budowlanej, gdyż w budowie osiedli mieszkaniowych uczestniczy wiele osób, a budowa trwa wiele miesięcy lub nawet lat. Jest to zmiana, która pozornie podniesie wszystkim pensję, lecz w konsekwencji wszystkie firmy na rynku, niezależnie od branży będą zmuszone podnieść ceny tak, by ich biznes był w dalszym ciągu rentowny, co w konsekwencji najbardziej odczują klienci.

Kiedy kupić mieszkanie, by nie stracić?

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, podwyżki cen już wprowadzone oraz te, które dopiero nadejdą warto zauważyć, że obecny czas to  dobry moment na zakup nieruchomości. Czekanie na obniżkę cen może bowiem poskutkować obciążeniem przedsiębiorców kolejnymi podatkami, co w konsekwencji wywinduje ceny mieszkań i domów jeszcze bardziej.

Realizując wszystkie nasze inwestycje staramy się Państwu zaoferować najwyższy możliwy standard oraz stosunek jakości do ceny. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas ofertą oraz do kontaktu w sprawie zakupu mieszkań.