Slide Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 4 otodom

Slide Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 7 otodom Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 8

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Kredyt Hipoteczny - Co Warto Wiedzieć? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 9

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na wiele lat, dlatego przed jego zaciągnięciem warto dobrze zapoznać się z tematem, by nic nie mogło nas zaskoczyć. W poniższym artykule znajdziesz szereg informacji na temat kredytu hipotecznego i związanych z nim kwestii. Wyjaśnimy na jakie aspekty kredytu hipotecznego należy zwrócić uwagę przed podpisaniem zobowiązania, jakie kwestie mają wpływ na zdolność kredytową kredytobiorcy i którą opcję najlepiej wybrać – raty równe czy malejące. Ponadto, wyjaśnijmy pokrótce jak długo trzeba czekać na decyzję kredytową i jak wybrać najkorzystniejszy okres kredytowania. Przyjemnej lektury!

Co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to jeden z najlepiej uregulowanych prawnie produktów bankowych. Jego niemalejąca popularność niejako wymusiła na organach prawnych sprecyzowanie szeregu dotyczących go kwestii, dzięki czemu kredytobiorcy decydujący się na podpisanie zobowiązania są solidnie chronieni przez prawo. Niemniej, zawiłości towarzyszące kredytowi hipotecznemu są wciąż na tyle złożone, że niejednego przyprawiłyby o zawrót głowy. Stąd też, najlepszym co możemy zrobić przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego, który wyłuszczy nam wszystkie niejasności i pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową.

Na jakie aspekty kredytu hipotecznego warto zwrócić szczególną uwagę?

Planujesz zakup nieruchomości i zastanawiasz się na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny? Otóż na atrakcyjność oferty kredytowej banku ma wpływ szereg czynników, w tym:

-> wartość RRSO;
-> wymagania banku odnośnie zdolności kredytowej kredytobiorców;
-> wymagany wkład własny;
-> wysokość oprocentowania kredytu;
-> okres kredytowania;
-> warunki umowy kredytowej;
-> warunki i wysokość ubezpieczenia kredytu;

Jakie kwestie mają wpływ na Twoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa kredytobiorcy to kluczowa kwestia wpływająca na decyzję banku o przyznaniu kredytu hipotecznego. To właśnie na jej podstawie bank szacuje prawdopodobieństwo czy kredytobiorca wywiąże się ze zobowiązania spłaty kredytu w ustalonym terminie. Choć każdy bank szacuje zdolność kredytową w nieco inny sposób, można wskazać kilka kwestii mających wpływ na ocenę banku. Są to:

-> wysokość dochodów;
-> typ umowy podpisanej z pracodawcą i okres jej obowiązywania;
-> obecne zobowiązania;
-> historia kredytowa;
-> zobowiązania względem innych osób, stan cywilny, liczba osób w gospodarstwie domowym;
-> wiek i wykształcenie kredytobiorcy;
-> wysokość wkładu własnego.

Raty równe czy malejące – którą opcję wybrać decydując się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny można spłacać ratami równymi lub malejącymi. Te pierwsze nie zmieniają się w trakcie okresu kredytowania, a co za tym idzie w początkowym etapie spłaty kredytu spłacane są przede wszystkim odsetki z małym udziałem kapitału. Z kolei w przypadku rat malejących głównym składnikiem raty jest kapitał, a odsetki naliczane są od pozostałej do spłacenia kwoty, w związku z czym raty na początku okresu kredytowania są wysokie, a pod koniec niskie.

Raty malejące często są korzystniejsze z punktu widzenia całkowitego kosztu kredytu, niestety, z reguły wymagają one od kredytobiorcy wyższej zdolności kredytowej.

Okres kredytowania kredytu hipotecznego

Z reguły, w przypadku kredytu hipotecznego, dłuższy okres kredytowania jest korzystniejszy dla kredytobiorcy, ponieważ wiąże się z niższym ryzykiem problemów ze spłatą kredytu. Deklarując długi okres kredytowania warto jednak upewnić się czy bank umożliwia wcześniejszą spłatę kredytu i czy nie pobiera dodatkowych opłat za nadpłatę.

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

Czas oczekiwania na decyzję kredytową ustalono w Ustawie o kredycie hipotecznym. Wynosi on 21 dni od momentu złożenia wszystkich dokumentów wymaganych przez bank.