Jakie czynniki mają wpływ na oprocentowanie kredytu?

Kredyty bankowe cieszą się rosnącą popularnością w naszym społeczeństwie – i nic w tym dziwnego! Otrzymując pieniądze z banku możemy sfinansować różnorakie cele – szybciej kupić własny dom lub mieszkanie, wyjechać na wymarzone wakacje, zapłacić za edukację, auto, przyjęcie weselne, itp. Dzięki środkom z banku w danym momencie życiowym możemy osiągnąć więcej niż dalibyśmy radę bez nich. Piękna perspektywa!

Z drugiej jednak strony nie należy zapominać, że zaciągnięty kredyt trzeba spłacić, a to ile spłacimy zależy od wysokości oprocentowania. W każdym banku jest ono inne i zależy od szeregu czynników zarówno zależnych, jak i niezależnych od kredytobiorcy.

Jeśli szukasz informacji na temat kredytów bankowych i oprocentowania kredytowego dobrze trafiłeś! W niniejszym artykule przedstawimy Ci podstawowe czynniki, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu. Przyjemnej lektury!

Czynniki wpływające na oprocentowanie kredytu – niezależne od kredytobiorcy

Każdy kto choć raz zaciągnął kredyt w banku lub choćby rozważał taką opcję dobrze wie, że koszt kredytu gotówkowego jest uzależniony od wysokości oprocentowania kredytowego i jest inny w każdym banku. Każdy z banków komercyjnych posiada wszak własną politykę działalności i w oparciu o własne strategie decyduje o tym czy i na jakich warunkach przyznać kredyt. Dlatego też duża część czynników wpływających na wartość oprocentowania kredytu jest niezależna od kredytobiorcy i jest zdeterminowana sytuacją gospodarczo-ekonomiczną kraju i wieloma czynnikami makroekonomicznymi, o których kredytobiorca nie ma nawet pojęcia. Zaliczamy do nich np. poziom inflacji, stopy procentowe na rynku pieniężnym i politykę pieniężno-kredytową banku centralnego. Nie bez znaczenia jest również konkurencja między bankami, popyt i podaż kredytów oraz różnorakie dopłaty do kredytów preferencyjnych. Wszystkie te aspekty mają istotny udział w kreowaniu wysokości oprocentowania kredytów w bankach, co zwyczajnie oznacza, że to od nich zależy ile będzie nas kosztował kredyt.

Czynniki wpływające na oprocentowanie kredytu – zależne od kredytobiorcy

Choć duża część czynników wpływających na wysokość oprocentowania kredytów bankowych nie zależy od kredytobiorców, istnieją również takie, które są od nich zależne. Należą do nich przede wszystkim:

Wartość kredytu

Pierwszym z czynników wpływających na wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego zależnych od klienta jest wysokość środków, o jakie wnioskuje. Innymi słowy kwota, którą chce otrzymać kredytobiorca od banku ma istotny wpływ na warunki jej późniejszej spłaty. Banki preferują udzielanie wyższych kredytów, dlatego też klientom, którzy wnioskują o wyższe sumy udzielają pożyczek na lepszych warunkach. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej polityki kredytowej banku, ale generalizując można przyjąć, że klienci zaciągający kredyt o wartości ponad 150-200 tysięcy złotych mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki spłat.

Wkład własny

Wkład własny to kwota, którą wykłada klient finansując dane przedsięwzięcie, np. zakup mieszkania. Jest on wyrażany procentowo i odnosi się do wartości całego przedsięwzięcia, np. ceny mieszkania. Wkład własny jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla banku i stanowi zapewnienie o rzetelności kredytobiorcy. Z reguły minimalna wartość wkładu własnego, którego oczekuje bank wynosi ok. 15%-20%.

Sytuacja, gdy wkład własny przekracza np. 50% wpływa korzystnie na wysokość oprocentowania kredytu z punktu widzenia klienta, ponieważ może on wówczas liczyć na atrakcyjniejsze warunki spłat.

Przeznaczenie kredytu

Ostatnim z czynników mających wpływ na wartość oprocentowania kredytu jest jego przeznaczenie. Najniżej oprocentowane, a co za tym idzie najtańsze są kredyty hipoteczne, czyli takie których przeznaczeniem jest zakup domu, mieszkania, budowa domu lub remont.