Slide Jaki Rodzaj Pompy Ciepła Wybrać? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Jaki Rodzaj Pompy Ciepła Wybrać? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Jaki Rodzaj Pompy Ciepła Wybrać? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Jaki Rodzaj Pompy Ciepła Wybrać? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Jaki Rodzaj Pompy Ciepła Wybrać? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Jaki Rodzaj Pompy Ciepła Wybrać? zdjęcie nr 7 otodom Jaki Rodzaj Pompy Ciepła Wybrać? zdjęcie nr 8

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

warunki techniczne 2021

Dobór odpowiedniego źródła ogrzewania podczas budowy domu jest jedną z istotniejszych i trudniejszych decyzji, którą trzeba podjąć już na etapie projektowania. Ogrzewanie domu stanowi sporą część wydatków związanych z jego utrzymaniem i właściwa decyzja co do rodzaju źródła ogrzewania może nieco zmniejszyć finalne rachunki. Wiele osób decyduje się na pompy ciepła, jednak jak je poprawnie dobrać, kiedy na rynku dostępnych jest tyle ich rodzai? Sprawdź, jaka pompa sprawdzi się najlepiej do ogrzewania domu.

Rodzaje pomp ciepła

Duże możliwości grzewcze, jakie dają pompy ciepła, sprawiają , że ludzie coraz chętniej je wybierają jako odnawialne źródła energii cieplnej w budynkach. Dobrze dobrana pompa pozwala na znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania, jednak należy pamiętać o tym, że najbardziej optymalny efekt instalacji pompy ciepła uzyskuje się, dobierając jej odpowiedni rodzaj do budynku, jego lokalizacji i dokładnych funkcji, jakie ma pełnić pompa. Pompy ciepła można podzielić, biorąc pod uwagę kryterium rodzaju źródła, z jakiego pozyskiwane jest ciepło. Wyróżniamy pompy:

  • gruntowe (typu solanka/woda)
  • wodne (typu woda/woda)
  • powietrzne (powietrze/woda)

Mechanizm ich działania, mimo różnego źródła pozyskiwania ciepła, jest podobny. Pompy ciepła wykorzystują dość popularne zjawisko fizyczne związane z gazami. Kiedy dochodzi do sprężenia gazu, to jego temperatura wzrasta, znów gdy go rozprężamy, duża ilość ciepła pochłaniana jest przez otoczenie. Jednak jaki rodzaj pompy ciepła dobrać, żeby zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej w domu było jak najbardziej wydajne? Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego rodzaju pomp.

Gruntowa pompa ciepła

W przypadku gruntowej pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pobierana jest energia z gruntu. Przez kolektor pompy lub sondy gruntowe przepływa tak zwana „solanka”, która jest specjalną mieszaniną o niższej temperaturze zamarzania. Odbiera ona ciepło z gruntu i transportuje do pompy ciepła. Gruntowa pompa ciepła dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy, wykorzystujący kolektor gruntowy, wymaga dysponowania dużą  powierzchni gruntów przydomowych i w uproszczeniu polega na zakopaniu poniżej strefy przemarzania gruntu odpowiednio ułożonego systemu rur.  Drugi system wykorzystuje sondy głębinowe, które są wprowadzane w głąb ziemi na nawet 100 metrów. Gruntowe pompy ciepła należą do najchętniej wybieranych pomp dla odnawialnych źródeł energii.

Wodna pompa ciepła

Decydując się na wodną pompę ciepła, potrzebujemy bliskiego dostępu do studni czerpalnej, z której pobierana będzie woda gruntowa i następnie tłoczona do parownika pompy ciepła. Woda gruntowa, wbrew pozorom, bardzo dobrze sprawdza się jako akumulator ciepła słonecznego. Nawet w zimie, kiedy temperatury spadają poniżej 0, woda utrzymuje temperaturę w przedziale od 7 do 12ºC. Wodna pompa ciepła świetnie sprawdza się zarówno w przypadku tradycyjnego ogrzewania domu grzejnikami konwekcyjnymi jak i  ogrzewania podłogowego. Instalacja wodnej pompy ciepła jest jednym z bardziej wydajnych rozwiązań, jakie oferują pompy ciepła dostępne na rynku.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła posiada kilka obiegów, które pozwalają na pobieranie powietrza z zewnątrz i wykorzystanie jego energii cieplnej przekazując ją do obiegu grzewczego w budynku. Jej działanie jest relatywnie proste i nie wymaga ponoszenia aż tak wysokich kosztów, jak w przypadku dwóch pozostałych pomp ciepła, przez co popularność powietrznych pomp ciepła ciągle rośnie. W naszym klimacie, gdzie w zimę temperatury spadają poniżej 0,  nie są one jednak aż tak wydajne i często  potrzebują wspomagania dodatkowym źródłem ciepła.

Odpowiedni dobór pompy ciepła nie jest prostą sprawą i każdorazowo wymaga konsultacji ze specjalistami w dziedzinie efektywnego ogrzewania domu. Decydując się na instalację pompy, niezbędne będzie również wykonanie analizy termiczna budynku. Każdy budynek jest inny i wymaga poboru innych mocy.