Slide Jak Zbudować Historię Kredytową? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Jak Zbudować Historię Kredytową? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Jak Zbudować Historię Kredytową? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 4 otodom

Slide Jak Zbudować Historię Kredytową? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Jak Zbudować Historię Kredytową? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Jak Zbudować Historię Kredytową? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 7 otodom Jak Zbudować Historię Kredytową? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 8

Jak zbudować historię kredytową?

podatek dla deweloperów

Historia kredytowa BIK ma ogromny wpływ na ocenę wiarygodności finansowej kredytobiorcy przez bank. W głównej mierze na jej podstawie określane jest prawdopodobieństwo czy dany klient terminowo wywiąże się z zobowiązania, a co za tym idzie, to ona ma największy wpływ na to czy dany klient otrzyma kredyt czy też nie.

Poniżej znajdziesz wskazówki jak zbudować pozytywną historię kredytową. Przeczytaj, a dowiesz się jakie kroki przedsięwziąć, aby ubiegając się o kredyt w przyszłości mieć pewność jego otrzymania. Przyjemnej lektury!

Historia kredytowa – co to takiego?

Na wstępie wyjaśnijmy czym właściwie jest historia kredytowa. Otóż jest to spis bieżących i przeszłych zadłużeń danej osoby wraz z informacją o terminowości spłat i ewentualnych opóźnieniach. Analizując historię kredytową danej osoby łatwo można wywnioskować czy mamy do czynienia z kimś sumiennym, terminowym i wiarygodnym, czy też z osobą mającą tendencję do częstego zadłużania się w wielu miejscach na raz i problemów ze spłatą.

W Polsce instytucją odpowiedzialną za zbieranie informacji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych) na temat historii kredytowej jest Biuro Informacji Kredytowej BIK. Bank analizując wiarygodność finansową danego kredytobiorcy wnioskuje do BIK-u o dane na jego temat i w ten sposób pozyskuje wszelkie niezbędne informacje.

Dlaczego pozytywna historia kredytowa jest tak ważna?

Czy osoba z negatywną historią kredytową ma szansę na kredyt? Tak. Oczywiście znacznie mniejszą niż ktoś z pozytywną historią kredytową lub osoba nieposiadająca żadnych wcześniejszych zobowiązań kredytowych. Ponadto, osoby z negatywną historią kredytową muszą liczyć się z faktem, że w oczach banku są dużo bardziej ryzykownym kredytobiorcą, w związku z czym udzielony im kredyt jest często droższy, tzn. obciążony wyższą marżą, prowizją lub innymi kosztami. Z drugiej jednak strony, wypracowana przez wiele lat, pozytywna historia kredytowa nierzadko może nam pomóc otrzymać nie tylko kredyt, ale i preferencyjne warunki jego spłaty.

Twórz historię kredytową od najmłodszych lat

Budowanie dobrej historii kredytowej wymaga od kredytobiorcy cierpliwości i zaangażowania. Nie da się tego zrobić w kilka dni, a wręcz przeciwnie najlepiej poświęcić na to kilka lat. Biorąc pod uwagę, że wielu z nas zaciąga pożyczkę w banku już w młodym wieku, np. na zakup mieszkania, budowanie historii kredytowej należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Należy przy tym pamiętać o terminowości spłat i obowiązujących limitach, aby dać się poznać jako rzetelny i odpowiedzialny kredytobiorca.

Terminowość spłacania zadłużenia, czyli jak zbudować pozytywną historię kredytową

Terminowość spłat jest kluczową kwestią w budowaniu dobrej historii kredytowej. Niedotrzymywanie terminów może bowiem zniweczyć cały wysiłek włożony w przedsięwzięcie, w efekcie czego osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego. Co więcej, również przekraczanie limitów kredytowych przyznanych nam przez bank działa na naszą niekorzyść, dlatego warto kontrolować tę kwestię i nie dać się poznać jako osoba o niestabilnej sytuacji finansowej.

Pomyśl o karcie kredytowej

Karta kredytowa powszechnie postrzegana jest jako produkt bankowy, którego lepiej unikać. Pamiętajmy jednak, że w rękach kogoś odpowiedzialnego może być wyjątkowo użyteczna, a w dodatku nie kosztować wiele. Spłacając w terminie limit wykorzystany na karcie kredytowej nie tylko nie będziemy zmuszeni do płacenia odsetek, ale także zyskamy pozytywny wpis w naszej historii kredytowej.

Kup coś na “raty 0%”

Równie dobrym co korzystanie z karty kredytowej sposobem na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej jest zakup sprzętu na raty. Kupując relatywnie tani sprzęt domowy za kilkaset złotych na raty, które następnie regularnie spłacamy nie tylko poprawiamy swoją historię kredytową, lecz także nie stracimy zbyt wiele pieniędzy.