Slide Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 7 otodom Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 8

Czy mieszkanie to nadal dobry pomysł na inwestycję?

Czy Mieszkanie To Nadal Dobry Pomysł Na Inwestycję? zdjęcie nr 9

Często słyszy się, że inwestowanie w mieszkanie na wynajem to najlepszy sposób na alokację kapitału, dlatego też pomimo rosnących cen nieruchomości popyt na mieszkania, zarówno deweloperskie, jak i te z rynku wtórnego, nieustannie rośnie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy aby na pewno warto kupić mieszkanie teraz, czy nie lepiej wstrzymać się i poczekać aż ceny nieruchomości nieco spadną. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co nieco na temat inwestowania w nieruchomości!

Kupno mieszkania czy lokata? Co się opłaca?

Kupno mieszkania na wynajem i lokaty bankowe to dwa najpopularniejsze sposoby inwestowania oszczędności. Oba posiadają pewne wady i zalety, który z nich opłaca się zatem bardziej? Otóż kwestia ta nie jest jednoznaczna. Lokaty bankowe polegają na powierzeniu pieniędzy bankowi. Z upływem czasu suma powiększa się o ustalony procent, niestety nie jest on wysoki. Średnio wynosi 1,20% i z reguły jest wypłacany jedynie po upływie ustalonego czasu. W przypadku wypłaty pieniędzy przed terminem zysk najczęściej przepada.

W inwestycji pod wynajem szacuje się, że stopa zwrotu wynosi ok. 7% przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane bez przerw. To znacznie więcej, jednakże warto pamiętać, że koszt zakupu mieszkania wymaga od inwestora dużego nakładu finansowego.

Inwestowanie w nieruchomości – sytuacja rynkowa

Popyt na mieszkania, zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, nieustannie rośnie, dlatego też spadek cen nieruchomości jest mało prawdopodobnym scenariuszem. Deweloperzy zdają się odpowiadać na rosnące oczekiwania społeczeństwa, przez co obecnie na rynku nieruchomości obserwuje się sytuację, że podaż mieszkań jest w przybliżeniu równy popytowi. Mogłoby to sugerować stabilizację cen mieszkań w nadchodzącym okresie, jednakże rosnące ceny energii i materiałów budowlanych oraz ograniczony dostęp do atrakcyjnych gruntów pod zabudowę bez wątpienia dodatkowo wywinduje ceny mieszkań.

Mieszkanie jako inwestycja – kiedy kupować?

Biorąc pod uwagę wyżej opisaną sytuację na rynku nieruchomości odpowiedź na pytanie czy warto inwestować w nieruchomości w Polsce wydaje się być oczywista. Warto jednak, decydując się na ten krok, uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak choćby nasza aktualna sytuacja finansowa i perspektywy wynajmu w danej okolicy. Jeśli akurat dysponujesz gotówką i możesz sobie pozwolić na zakup mieszkania sytuacja wydaje się wręcz idealna. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości częściowo kredytując zakup. Zwłaszcza w okolicy, gdzie nie trudno o najemców decyzja o częściowym skredytowaniu zakupu mieszkania na wynajem jest dobrym pomysłem.

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

Kupując mieszkanie z zamiarem jego późniejszego wynajmowania warto mieć na uwadze szereg czynników, takich jak choćby jego lokalizacja. Świetnym wyborem są nieruchomości w centrum miast oraz te dobrze skomunikowane z centrum. Warto również przemyśleć profil osób, którym planujemy wynająć mieszkanie.

W przypadku par najlepiej sprawdzą się małe mieszkania z oddzielną sypialnią, natomiast planując wynajmować pokoje studentom najlepiej wybrać mieszkanie z niezależną kuchnią. Niezależnie jednak od profilu wynajmujących dużym atutem są udogodnienia, takie jak miejsce parkingowe, bliskość zieleni, atrakcyjna aranżacja osiedla i kwestie wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców (monitoring, ochrona).

Czy warto inwestować w nieruchomości? – Podsumowanie

Naszym zdaniem mieszkanie pod wynajem to najlepszy z obecnie możliwych sposobów na ulokowanie oszczędności. Nie mniej inwestując w nieruchomości, jak przy wszystkich innych inwestycjach, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. W przypadku rynku nieruchomości są to obecna sytuacja rynkowa, osobista sytuacja materialna i potencjalni najemcy. Jedynie dokładna analiza okoliczności pozwala podjąć właściwą decyzję.