Slide Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 7 otodom Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 8

Fotowoltaika na gruncie – kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Fotowoltaika Na Gruncie - Kiedy Warto Wybrać To Rozwiązanie? zdjęcie nr 9

Jako społeczeństwo przywykliśmy już do widoku paneli PV na dachach budynków mieszkalnych. Niestety, w niektórych sytuacjach, takich jak np. nieodpowiednie nachylenie dachu lub niewystarczająca jego powierzchnia, rozwiązanie to nie jest korzystne z punktu widzenia efektywnego pozyskiwania energii elektrycznej. W takich sytuacjach dużo lepiej postawić na fotowoltaikę na gruncie. W poniższym tekście znajdziesz szereg informacji na temat montażu fotowoltaiki na gruncie. Przeczytaj, a poznasz wady i zalety tego rozwiązania, dowiesz się czy koszt budowy instalacji PV na gruncie jest wyższy niż montaż paneli na dachu oraz przekonasz się jakie warunki musi spełniać obszar, na którym planujemy montaż instalacji PV na gruncie. Przyjemnej lektury!

Fotowoltaika na gruncie – rozwiązanie wybierane (nie)chętnie?

Zgodnie z danymi PSE z końcem września 2021 r. liczba prosumentów w Polsce, czyli osób będących zarówno producentami, jak i odbiorcami energii elektrycznej, wynosi ponad 705 000, z kolei moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnęła wartość 6126 MW. Do przyczyn tak gwałtownego rozwoju fotowoltaiki w kraju można zaliczyć m.in. możliwość uzyskania statusu prosumenta przez firmy na takich samych zasadach jak osoby prywatne oraz program wsparcia inwestorów indywidualnych Mój Prąd.

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy mogą zdecydować się na montaż paneli PV w dwóch formach, tj. na dachu lub w postaci instalacji PV na gruncie. Jak dotąd pierwsze z rozwiązań cieszy się znacznie większą popularnością, jednakże w niektórych przypadkach jest ono niemożliwe. Sytuacje, w których kąt nachylenia dachu lub jego zacienienie uniemożliwiają montaż paneli PV na dachu nie należą do rzadkości. Niekiedy, konieczność montażu fotowoltaiki na gruncie wynika również z woli inwestora, który mając działkę o dużej powierzchni chce zainwestować w instalację o możliwie największej dopuszczalnej mocy dla mikroinstalacji, tj. 50 kW. W takich sytuacjach konieczny jest wybór fotowoltaiki na gruncie.

Wymagania dla instalacji paneli PV na gruncie

Decydując się na montaż paneli PV na gruncie należy ocenić wybraną lokalizację pod względem:

  • sąsiedztwa budynków i drzew – należy zadbać, aby w pobliżu instalacji fotowoltaicznej na gruncie nie znajdowały się obiekty, które mogą zacieniać panele, zmniejszając przy tym efektywność ich pracy. Ponadto, drzewa znajdujące się w sąsiedztwie paneli mogłyby zakłócać ich pracę zrzucając liście, igły, szyszki, itp.
  • planowanych inwestycji – nawet jeśli wokół działki, na której ma stanąć instalacja nie znajdują się żadne budynki, które mogłyby ją zacieniać, należy upewnić się, że nie zostaną one zbudowane w ciągu najbliższych kilku lat.
  • orientacji instalacji – instalacja fotowoltaiczna na gruncie powinna być ustawiona w kierunku południowym, aby jej wydajność była możliwie najwyższa.
  • rodzaju gruntu pod instalacją – stelaż pod fotowoltaikę na gruncie będzie tym stabilniejszy im cięższa jest gleba na wybranym obszarze. Nie zaleca się montażu paneli PV na gruncie luźnym, np. piaszczystym.

Zalety fotowoltaiki wolnostojącej

Do zalet instalacji fotowoltaicznej na gruncie można zaliczyć:

  • możliwość ustawienia paneli PV pod odpowiednim kątem;
  • możliwość budowy instalacji o dużej powierzchni;
  • możliwość wykorzystania niezagospodarowanych gruntów;
  • komfortowy dostęp do instalacji;
  • efektywne chłodzenie instalacji, dobrą cyrkulację powietrza wokół paneli;
  • bezpieczny montaż instalacji.

Wady instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie nie są jednak wolne od wad. Spośród nich można wymienić:

  • wyższy koszt inwestycyjny niż w przypadku instalacji montowanych na dachu, wynikający z konieczności zakupu i montażu konstrukcji pod fotowoltaikę na gruncie;
  • większe ryzyko zacienienia instalacji niż w przypadku montażu paneli na dachu;
  • większe ryzyko uszkodzenia lub kradzieży paneli niż w przypadku montażu fotowoltaiki na dachu.