Slide Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 4 otodom

Slide Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 7 otodom Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 8

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Co Warto Wiedzieć O Pompach Ciepła? | Habitat-House.pl zdjęcie nr 9

Pompy ciepła to niezwykle korzystne rozwiązania zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. Czerpiąc energię ze środowiska naturalnego znakomicie zastępują tradycyjne systemy grzewcze, nie emitując przy tym spalin szkodliwych zarówno dla ekosystemu, jak i dla zdrowia ludzi. Są praktycznie bezobsługowe, w pełni zautomatyzowane i zupełnie bezpieczne dla domowników.

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje na temat pomp ciepła. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tekstu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Przyjemnej lektury!

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze o działaniu podobnym do działania chłodziarek domowych. W odróżnieniu od wytwornic ciepła, które produkują energię cieplną, pompy ciepła nie generują, a jedynie transportują ciepło między dwoma ośrodkami o różnej temperaturze. Ściślej rzecz ujmując, zadaniem pomp ciepła jest wymuszenie przepływu energii cieplnej w kierunku odwrotnym do naturalnego, tzn. przekazanie ciepła z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej.  Pompy ciepła popularnie wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła, choć pozornie skomplikowana, w praktyce jest dość prosta i opiera się na zjawisku fizycznym związanym ze sprężaniem i rozprężaniem gazów. W skład pompy ciepła wchodzą:

-> wymiennik ciepła odpowiedzialny za pozyskiwanie energii cieplnej;
-> sprężarka wymuszająca obieg powietrza;
-> wymiennik, którego zadaniem jest oddawanie ciepła;
-> zawór rozprężny.

Czynnik roboczy wewnątrz pompy ciepła ulega sprężeniu znacznie zwiększając swoją temperaturę. Następnie w postaci gazowej trafia na wymiennik ciepła, gdzie oddaje ciepło do instalacji grzewczej domu, a sam ulega skropleniu i w postaci płynnej przez zawór rozprężny trafia do parownika. Tam, pobierając energię cieplną z otoczenia na nowo ulega podgrzaniu i obieg rozpoczyna się od początku.

Rodzaje pomp ciepła

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła w zależności od źródła, z którego pobierają one energię. Są to:

-> pompy ciepła gruntowe – jak sama nazwa wskazuje, są to pompy czerpiące energię cieplną z gruntu. Doskonale spełniają swoją funkcję nawet podczas srogich zim, kiedy to temperatura na zewnątrz spada znacznie poniżej zera. Wymienniki ciepła tych pomp montuje się pionowo, nawet do 100m w głąb ziemi, lub poziomo na dużym obszarze działki.
-> pompy ciepła wodne – są to pompy czerpiące energię cieplną z ciepłej wody płynącej.
-> pompy ciepła powietrze – są to pompy czerpiące energię z powietrza, przeznaczone do ogrzewania wody użytkowej lub pracujące jako system wspierający układ grzewczy w budynku.

Zastosowanie pomp ciepła w budynkach mieszkalnych

Pompy ciepła wykorzystuje się zarówno w nowych, jak i w już istniejących budynkach do ogrzewania i ochładzania pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To doskonały wybór dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przy tym użytkować ekologiczne źródło energii bez komina, spalin i konieczności zaopatrywania się w paliwa tradycyjne.

Czy pompy ciepła są opłacalne?

Koszty inwestycyjne pompy ciepła nie są niskie, lecz i nie wyższe niż koszty tradycyjnego systemu grzewczego. Warto zauważyć, że pompa ciepła nie wymaga dodatkowego pomieszczenia (kotłowni) i komina co już na wstępie daje duże oszczędności. Na etapie eksploatacji efektywność pompy ciepła zależy od jakości izolacji termicznej budynku i bieżących warunków atmosferycznych, niemniej z reguły wynik ekonomiczny wynikający z jej użytkowania przedstawia się znacznie korzystniej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych opartych na paliwach stałych lub gazowych.