Slide Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 7 otodom Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 8

Jakie urządzenia grzewcze do pompy ciepła?

Jakie Urządzenia Grzewcze Do Pompy Ciepła? zdjęcie nr 9

Pompy ciepła – jako ekologiczny system ogrzewania domu – cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Bardzo często łączone są z instalacjami fotowoltaicznymi, dzięki którym znacząco obniża się koszty wytwarzania energii cieplnej. Sama pompa ciepła nie zagwarantuje jednak wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, zatem w jakie urządzenia grzewcze warto wyposażyć instalacje?

Instalacja pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami

Nabywając dom na rynku wtórnym jest on już najczęściej wyposażony w konkretną instalację grzewczą. O ile wymiana pieca w ramach tego samego typu ogrzewania nie stanowi problemu, to zamiana kotła gazowego na chociażby pompę ciepła może już być problematyczna.

Tradycyjne grzejniki zasilane są wodą podgrzewaną do temperatury ok. 55 – 75°C, natomiast pompę ciepła cechuje niska temperatura zasilania. Im mniejsza jest różnica temperatur czynnika na wejściu do pompy, tym większa jest sprawność pompy. Instalacja grzewcza tego typu potrzebuje więc innego typu odbiorników, które będą w stanie wydajnie ogrzewać budynek. Tradycyjne grzejniki nie sprawdzą się w połączeniu z pompą ciepłą. Ale czy istnieją jakieś alternatywne rozwiązania?

Ogrzewanie podłogowe

Najlepszym rozwiązaniem przy pompach ciepła jest tzw. podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe pracujące przy temperaturach ok. 30 – 40°C. Taka temperatura umożliwia osiągnięcie wysokiej sprawności pompy ciepła. Łączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym jest najczęstszym rozwiązaniem zapewniającym optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Podłogówka oddaje ciepło przez promieniowanie cieplne, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowników.

Grzejniki rewersyjne

Wydawać by się mogło, że pomp ciepła nie da się połączyć z grzejnikami ściennymi. Nie do końca jest to prawda. Aby uniknąć kosztów związanych z wymianą dotychczasowej instalacji na ogrzewanie podłogowe, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie odbiorniki. Są to tak zwane grzejniki rewersyjne, które wyposażone są w wentylatory. Ważną cechą grzejników rewersyjnych jest niewielka bezwładność cieplna, co zwiększa zarówno skuteczność ogrzewania, jak i… chłodzenia, gdyż pompy ciepła mogą być wykorzystywane również w tym celu. Wentylatory grzejników rozprowadzają powietrze o temperaturze czynnika, jaką dostarcza pompa i co ważne, nie hałasują.

Oczywiście wentylatory grzejnika rewersyjnego można w każdym momencie wyłączyć, uzyskując efekt standardowego kaloryfera. Funkcja sprawdzi się przez większość sezonu grzewczego. Chcą podnieść moc grzania lub zwiększyć jego dynamikę czy schłodzić pomieszczenie, wystarczy uruchomić wentylatory.

Grzejniki kanałowe

Pewną alternatywą dla ogrzewania podłogowego są niskotemperaturowe grzejniki kanałowe. Podobnie jak grzejniki rewersyjne, wyposażone są w ciche wentylatory. Zaletą tego rozwiązania są względy estetyczne gdyż tego typu grzejniki pozostają prawie niewidoczne. Jedynym elementem, który może nieznacznie rzucać się w oczy, są kratki zainstalowane w podłodze.

Grzejniki kanałowe z powodzeniem można dopasować pod względem długości oraz kształtu kanałów do indywidualnych potrzeb. Pozwala to zaoszczędzić powierzchnię użytkową. Grzejniki kanałowe będą spełniać nie tylko funkcje praktyczne, czyli ogrzewać i chłodzić dom, ale poprzez dopasowanie do wystroju pomieszczeń również stanowić część dekoracyjną.