Slide Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 7 otodom Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 8

Rozwój technologii OZE w budownictwie

Oze W Polskim Budownictwie I Jego Rozwój - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 9

Polska branża budowlana należy do najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki krajowej. Budownictwo w Polsce, zwłaszcza te w wydaniu tradycyjnym stosunkowo dobrze prezentuje się na tle innych państw europejskich. W Polsce co roku powstają setki tysięcy mieszkań i lokali użytkowych. Warto więc zadać sobie pytanie: jaką rolę w polskim budownictwie odgrywa obecnie OZE i czy w następnych latach jego wpływ na tę branżę będzie większy. Jak się okazuje, są ku temu poważne przesłanki!

Rozumienie OZE w polskiej branży budowlanej

Wdrażanie zastosowania odnawialnych źródeł energii w polskim budownictwie ma miejsce, ale nadal przebiega dość wolno. Polacy, podobnie jak Niemcy w pewnych kwestiach są tradycjonalistami i prezentują konserwatywne podejście. Nasi zachodni sąsiedzi jednak zrozumieli już ponad dekadę temu, że zielona energia to przyszłość w branży budowlanej. Niemieckie budownictwo, oparte jest właśnie o OZE, o czym świadczy min. zastosowanie na szeroką skalę energii wiatrowej czy tej z farm solarnych, które zasilają obsługę energetyczną tamtejszych budynków. Zwłaszcza niemieckie firmy zachęcane zwolnieniami z podatków, licznymi dotacjami, gwarancją cen energii decydują się na inwestycje np. w fotowoltaikę, aby ograniczyć koszty prowadzenia biznesu. W Polsce, choć nasza świadomość dotycząca zastosowania OZE w budownictwie domowym jak i prywatnych firmach rośnie, wciąż jest na zbyt niskim poziomie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim wynika to z błędnego rozumienia tego jakie korzyści daje OZE w budownictwie.

Korzyści stosowania OZE w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym

Niemcy ten temat już dawno zdiagnozowali i postrzegają OZE jako ulepszenie i oszczędność. Polacy niestety, wciąż często jako zbędny, dodatkowy wydatek. Domy czy mieszkania spełniające standardy energooszczędności są wprawdzie droższe w budowie, ale w dłuższej perspektywie ich użytkowanie jest tańsze.

W Polsce pod pojęciem energooszczędności często rozumiemy tylko mniejsze zużycie energii do celów grzewczych, które stanowią największy wydatek finansowy. Nie bierzemy natomiast pod uwagę kwestii równie ważnych, do których należy zaliczyć:

  • klimatyzację;
  • wentylację;
  • przygotowanie ciepłej wody;
  • oświetlenie.

Tymczasem korzyści jest zdecydowanie więcej. OZE to także ekologiczne budownictwo, umożliwiające np. ogrzewanie mieszkania lub przygotowanie użytkowej, ciepłej wody. Kolejnym atutem OZE w budownictwie, który już de facto wskazaliśmy jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynków.

Podsumowanie – OZE w polskim budownictwie

Nie ulega wątpliwości, że OZE to przyszłość branży budowlanej, podobnie jak nowoczesne budownictwo oparte o wykorzystanie prefabrykatów czy drukarek 3D do produkcji domów. Wkrótce budownictwo zmierzy się z dwoma ważnymi problemami: ekologią i odnawialnością energii, połączoną z ograniczeniem kosztów eksploatacyjnych oraz szybkością budowy, ze względu na rosnące zapotrzebowanie. Młodzi Polacy nie chcą już mieszkać w starych, zużytych blokach z tzw. Wielkiej płyty. Świeże małżeństwa chcą mieszkać w dużych, nowoczesnych mieszkaniach, domach pasywnych, energooszczędnych i to najlepiej szybko zbudowanych.

Pamiętajmy też, że z punktu widzenia polskiej gospodarki OZE to inwestycja w przyszłość, rozumianą także jako przyszłość branży budowlanej, ale też naszych pokoleń. OZE to zróżnicowany portfel energii, odejście od nadmiernej eksploatacji kopalin, ogrzewania budynków węglem, a więc w konsekwencji odejście od zatruwania środowiska, które nas otacza, w którym żyjemy i oddychamy. OZE to przyszłość budownictwa. Mamy nadzieję, że rządzący w następnej dekadzie w Polsce to zrozumieją i dalej będą kontynuować proces dynamicznego wdrażania OZE w krajowej gospodarce, a także budownictwie mieszkalnym.