Slide Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 2

Zobacz
więcej

Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 3

HabitatHouse

blog

Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 4 otodom

Slide Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 5

Zobacz więcej

Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 6

HabitatHouse

Blog Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 7 otodom Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 8

Metody finansowania zakupu nieruchomości w Polsce

Jak Sfinansować Zakup Nieruchomości? zdjęcie nr 9

Polska to kraj, w którym posiadanie własnej nieruchomości czy to w postaci mieszkania czy domu jest w pewnym sensie obowiązkiem. Stosunkowo mało Polaków wynajmuje nieruchomość na cele mieszkaniowe przez całe życie – w przeciwieństwie do Niemców czy Szwajcarów. W Polsce wciąż najpopularniejszym sposobem nabycia nieruchomości jest jej kredytowanie.

Dlaczego Polacy tak chętnie nabywają nieruchomości?

Powodów jest co najmniej kilka. Pierwszym i tym najważniejszym jest chęć posiadania własnego “m” na tzw. cele mieszkaniowe. Każdy z nas chce mieć poczucie bezpieczeństwa, posiadania swojego miejsca, gdzie może codziennie wrócić i odpocząć np. po dniu pracy. Jak pokazują dane statystyczne Polacy w wieku od 20-35 lat najczęściej decydują się na zakup kawalerki lub małego, 40-45 m mieszkania w wariancie pokój z salonem i aneksem kuchennym. Później, kiedy ustabilizują swoją pozycję życiową i zakładają rodzinę ich wymagania rosną. Wtedy częściej myślą o zakupie domu, na obrzeżach dużego miasta. Wspólnym mianownikiem dla obu tych sytuacji jest bezsprzeczna potrzeba posiadania swojej nieruchomości, własności.

Drugim powodem, zwłaszcza dla Polaków nieco lepiej usytuowanych jest chęć zarabiania na nieruchomościach czyli cele stricte finansowe, komercyjne. Tutaj mamy kilka metod, które w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością.

Najbardziej znane to zarobek z najmu nieruchomości lub też podnajmu. Sytuacja jest prosta – kupujemy mieszkanie, wykańczamy je lub nie (jeśli jest z rynku wtórnego, lekko odświeżamy) i wynajmujemy chętnej osobie. Rata kredytu jest tutaj w dużej częściej spłacana przez przychody z najmu, które podlegają jeszcze określonym zobowiązaniom podatkowym. Podnajem jest bardzo podobnym rozwiązaniem, z tym, że chodzi tutaj o, aby wynająć nie swoje mieszkanie, podzielić je na pokoje i zarobić na podnajmie.

Trzecią opcją, mniej znaną jest flipowanie. Jest to zakup nieruchomości i stosunkowo szybka jej sprzedaż. W praktyce chodzi o to, aby znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji dużego miasta, wpłacić zaliczkę w systemie 10/90 i sprzedać mieszkanie na cesji, kiedy jego cena pójdzie w górę. Flipowanie może także wiązać się z zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego, wyremontowaniem jej i sprzedażą z zyskiem.

Rodzaje finansowania nieruchomości w Polsce

Znamy już cele, które determinują zakup mieszkania w Polsce. Warto poznać więc rodzaje finansowania nieruchomości. Jest ich co najmniej kilka i postanowimy, w telegraficznym skrócie omówić te najważniejsze.

Zakup nieruchomości na kredyt

Status społeczny Polaków w zdecydowanej większości wymaga zaciągnięcia zobowiązania kredytowego na zakup nieruchomości. Zestawiając średnie zarobki w naszym kraju w stosunku do ceny mieszkania, niestety dochodzimy do wniosku, że bez posiłkowania się kredytem jej zakup byłby praktycznie niemożliwy. Dlaczego? W grę wchodzi tutaj inflacja, która w powoduje, że ceny mieszkań i domów z roku na rok drożeją. Jeśli chodzi o kredyty to mamy tutaj dwie opcje. Pierwszą jest kredyt z hipoteką – najkorzystniej oprocentowany, gdzie zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka na naszej nieruchomości. Opcją nr. 2 jest kredyt inwestycyjny, którym częściej finansuje się zakup lokalu usługowego.

Zakup nieruchomości za gotówkę

Opcją nr 2, na którą stać tylko kilka procent Polaków jest zakup nieruchomości za gotówkę. Tutaj sytuacja jest stosunkowo prosta – jeśli dysponujemy odpowiednią gotówką to kupujemy nieruchomość na własne cele mieszkaniowe lub pod wynajem. Polacy coraz częściej kupują za gotówkę małe mieszkania np. kawalerki. Taki trend możemy m.in zaobserwować w dużych aglomeracjach miejskich, przy uczelniach i uniwersytetach. Jest to związane z najmem lub podnajmem dla studentów lub zakupem kawalerki na czas studiów dziecka, która potem jest sprzedawana lub przekazywana potomkowi.